Alergia pokarmowa plagą współczesnych społeczeństw
Ostatnio coraz częstszym problemem zdrowotnym staje się alergia pokarmowa. Przejawia się ona szeregiem reakcji uczuleniowych na niektóre produkty spożywcze, owoce, warzywa, składniki pokarmowe i substancje konserwujące, „ulepszające” pożywienie.
Alergia pokarmowa najczęściej jest obserwowana w wieku niemowlęcym i dziecięcym, z uwagi na jeszcze słabo rozwinięty system immunologiczny i pokarmowy. Stanowi ona pierwszy alarm mogący zapowiadać kłopoty alergiczne w przyszłości. Są dwa rodzaje nadwrażliwości pokarmowej. Jest to alergia, uczulenie na niektóre produkty lub składniki pokarmowe oraz nietolerancja, w której stwierdza się upośledzenie mechanizmów metabolicznych, np. niedobór enzymów rozkładających dany składnik pokarmowy (nietolerancja laktozy – cukru mlecznego).
Alergię pokarmową możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza to taka, w której mamy reakcję alergiczną przebiegającą z podwyższeniem poziomu przeciwciał IgE (biorących udział w odpowiedzi immunologicznej na alergen). Zaliczymy tu np. alergię na mleko, orzeszki ziemne, truskawki, jajka. Druga grupa alergii pokarmowej przebiega bez udziału przeciwciał IgE, a przykładem jest choroba trzewna – celiakia, w której obserwowana jest nadwrażliwość na gluten, zawarty w produktach zbożowych.
Jak objawia się alergia pokarmowa?
Reakcja na wprowadzony alergen pojawia się o różnym czasie, od kilku minut do kilku godzin po spożyciu pokarmu. Objawy są różnie nasilone. Najbardziej charakterystyczne z nich to:
• obrzęk i świąd w jamie ustnej (po zjedzeniu jabłka, kiwi, wiśni, orzechów laskowych, włoskich, selera, melona, marchewki, pomidora),
• drapanie w gardle, zapalenie uszu,
• opuchnięcie, łzawienie, świąd, zaczerwienienie oczu (zapalenie spojówek),
• wodnisty katar, swędzenie nosa,
• bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, kolka, brak, apetytu, nieprawidłowa masa ciała,
• wysypka pokrzywkowa (zmiana skórna wypukła, różowa lub porcelanowobiała, dobrze odgraniczona od skóry, plamy o różnych rozmiarach, swędzące i czasem bolesne, pojawia się po około kilku minutach od spożycia uczulającego pokarmu),
• przewlekłe rozdrażnienie, nadpobudliwość psychoruchowa, bóle głowy, zaburzenia snu,
• anafilaksja (wstrząs), mogąca zagrażać życiu; jej objawy to wysypka, wodnisty katar, zmęczenie, zdezorientowanie, zawroty głowy, spadek ciśnienia tętniczego krwi, odczuwalne zaburzenia pracy serca, duszność o różnym nasileniu, nudności.
Produkty uczulające:
• orzeszki ziemne, migdały, orzechy laskowe, pistacje, orzechy brazylijskie, orzechy nerkowca,
• zboża zawierające gluten: pszenica, owies, jęczmień, żyto,
• gryka, sezam, soja,
• owoce morza i ryby (śledź, makrela, tuńczyk, łosoś),
• jaja, białka mleka, sery pleśniowe,
• brzoskwinie, morele, wiśnie, śliwki, truskawki, cytrusy, banany,
• seler, pomidory, banany, szpinak, papryka, kiszona kapusta,
• czekolada, kakao, miód,
• wątroba wieprzowa, sucha kiełbasa, wołowina, cielęcina,
• chipsy, słodycze.
Substancje dodawane do żywności mogące wykazywać właściwości uczulające:
• benzoesan sodu (E 211),
• glutaminian sodu (E 621),
• dwutlenek siarki (E 220),
• kwas sorbowy (E 200),
• azotyny (E 250),
• tartrazyna (E 102) – składnik m.in. sproszkowanych deserów i oranżad,
• błękit brylantowy (E 133) – składnik konserw warzywnych,
• brąz FK (E 154) – dodawany do konserw rybnych i ryb wędzonych,
• czerwień koszenilowa (E 124) – obecna cukierkach, budyniach, a także w wędzonych rybach,
• żółcień pomarańczowa (E 110) – dodawana do marmolad, tabletek, gum do żucia.
Jak zapobiegać alergii pokarmowej?
W zapobieganiu alergii pokarmowej zaleca się karmienie naturalne niemowląt nawet do 2-3 roku życia oraz wdrażanie nowych pokarmów, także tych alergizujących, po kilkunastu miesiącach życia. U matek karmiących piersią z ryzykiem wystąpienia alergii pokarmowej, należy obowiązkowo wdrożyć dietę optymalną. W celu zmniejszenia ilości składników alergizujących w pokarmach warto gotować produkty spożywcze. Ważne jest również unikanie pożywienia, które zawiera np. histaminę, tyraminę, serotoninę, dopaminę (czekolada, pomidory, szpinak, orzechy, wino, sery, ryby, owoce morza) i inne ulepszacze. Duże znaczenia ma również wyeliminowanie ze środowiska dziecka dymu papierosowego i alergenów.
LECZENNIE TRADYCYJNE
Katar sienny i inne rodzaje uczulenia na pyłki roślin leczy się zwykle lekami, które hamują działanie histaminy. Wiele leków antyhistaminowych, dostępnych bez recepty, powoduje senność, zaostrzenie jaskry oraz choroby prostaty i dróg moczowych. W ciężkich przypadkach alergii mają zastosowanie steroidy, które blokują czasowo działanie białych krwinek oraz prostaglandyn, związków chemicznych występujących w organizmie, odpowiedzialnych za powstawanie zapalenia i obrzęku. Steroidy w leczeniu alergii są zwykle stosowane w postaci wziewnej lub w postaci maści na skórę. Inne leki zmniejszają przekrwienie błony śluzowej, dzięki czemu ułatwiają oddychanie przez nos.
Objawami wskazującymi na wstrząs anafilaktyczny jest zaczerwienienie skóry twarzy, świąd na całym ciele i pokrzywka, trudności w oddychaniu i przełykaniu, skurcze, biegunka, nagły spadek ciśnienia tętniczego oraz czasami utrata świadomości. Na przykład osoba uczulona na jad pszczół może zareagować wystąpieniem wstrząsu na jedno użądlenie. Osoba ta powinna nosić przy sobie zestaw odpowiednich leków przepisanych przez lekarza.
LECZENIE WEDŁUG ZALECEŃ DR. JANA KWAŚNIEWSKIEGO
„W Polsce – podaje dr Kwaśniewski – około 50% ludności ma problemy zdrowotne związane z czynnikami „alergicznymi”, a przyczyną tego jest ogromna degeneracja Polaków powodowana szczególnie niekorzystnym odżywianiem. Ten stan jest w znacznej mierze zasługą Instytutu Żywności i Żywienia i innych podobnych instytucji. Przyczyną alergii pokarmowych jest złe odżywianie powodujące, że organizm nie może rozkładać spożywanych białek do pojedynczych aminokwasów. Białka nie są rozkładane do końca, mogą być nawet wchłaniane w całości lub w dużych fragmentach (zwanych peptydami) przez ścianki jelit do krwi. Organizm rozpoznaje je jako obce białka i wytwarza przeciw nim przeciwciała, czego skutkiem są alergie pokarmowe i inne choroby alergiczne. Białka strawione do aminokwasów nigdy nie powodują skazy białkowej, gdyż peptydy są trawione do końca i nie trafiają do krwi. Niektóre osoby mają w organizmie pewną skazę, która powoduje, że np. białka z pyłków traw, roztoczy, sierści zwierząt czy z innych alergenów mogą powodować objawy chorób alergicznych. Przyczyną tej skazy jest również złe odżywianie. Gdyby np. sierść psa była faktyczną przyczyną astmy czy innej choroby alergicznej, to powinni na tę chorobę chorować wszyscy domownicy stykający się z sierścią psa. Oparzenie wrzątkiem 100 ludzi spowoduje u każdego podobne objawy. Zetknięcie się 100 ludzi z pyłkami traw spowoduje objawy uczuleniowe u kilku osób, już uczulonych. A więc nie konkretny alergen jest przyczyną chorób zaliczanych do alergicznych, a pewna właściwość chorego organizmu, której ta osoba nie ma. Ta skaza jest przyczyną alergii i jest spowodowana określonym złym odżywianiem. Leczeniem przyczynowym chorób alergicznych jest żywienie optymalne. Przy jego zastosowaniu chorób tych nie ma, a kiedy już są, po wprowadzeniu żo szybko ustępują u ponad 90% chorych. Czasami choroby alergiczne powodują zmiany organiczne w różnych tkankach lub narządach i wtedy pozytywne zmiany następują wolniej, a czasami wcale. Ale nie jest to już choroba alergiczna, lecz jej skutki. Zanik błony śluzowej jelit, który występuje czasami pod wpływem alergenu z białka pszenicy (glutenu) może być trwały. W żo nie musimy spożywać tego rodzaju białka, a więc i tej choroby też można uniknąć. Żywienie optymalne dostarcza najbardziej wartościowego białka i najlepszej energii. Z dobrego białka organizm łatwo buduje wszystkie potrzebne do jego trawienia enzymy i ma potrzebną ilość wartościowej energii, aby te enzymy zbudować.”
Przy zmianach skórnych, które pozostały po chorobie alergicznej, należy znacznie zwiększyć spożycie kolagenu. Najlepsze są wywary ze skórek wieprzowych. Skóra powinna być cały czas lekko natłuszczona. Po kąpielach należy używać odpowiednich, natłuszczających balsamów. Przy długotrwałym atopowym zapaleniu skóry można wspomagać leczenie dietą optymalną i prądami selektywnymi typu PS. Natomiast w przypadku astmy pochodzenia alergicznego – prądy typu S. Prawie wszystkie osoby cierpiące na alergię pokarmową, z którymi w mojej 10-letniej pracy miałem do czynienia, po wprowadzeniu żywienia optymalnego pozbyły się tej dolegliwości zupełnie. Nie powinniśmy się więc obawiać takiej metody leczenia, gdyż naprawdę przynosi ona szybką, zdecydowaną poprawę zdrowia i jest gwarantem lepszego samopoczucia i dłuższego życia.
mgr Jacek Kruszyński
specjalista fizjoterapii i doradca żo
tel.: 601-958-140
Dom Wczasowy GLOBUS
www.globusustron.pl
Artykuł ten ukazał się w miesięczniku „Optymalni” nr 7/2010