WARTO PRZECZYTAĆ – Niesamowity…pasożyt
Viscum album, czyli popularna, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia, jemioła – to krzew o koronie kulistej, który pasożytuje głównie na topolach, dębach, wierzbach i drzewach sadowniczych. Warto zapoznać się z jej szczególnymi właściwościami. (red.)
Występuje w Europie, Azji Północnej i Zachodniej. W Polsce jemioła jest pospolita na terenie całego kraju, z wyjątkiem południowo-wschodnich obszarów. Warto wiedzieć, że z jemioły pozyskuje się ziele – Herba Visci (USL). Zbiera się je zimą, bowiem wtedy następuje największe nagromadzenie ciał czynnych w roślinie. Ziele suszy się w temp. do 40st.C. Ze świeżego ziela sporządza się Intractum Visci.
Skład chemiczny
Składniki chemiczne jemioły można pogrupować w następujący sposób:
1) Substancje peptydowe; wiskotoksyna – do 0,1%, lektyny.
2) Aminy biogenne: histamina, tyramina, fenyloetyloamina, tryptamina.
3) Aminokwasy: kw. gamma-aminomasłowy, walina, leucyna, arginina – ok. 40%, prolina – ok. 10,2%.
4) Związki terpenowe: kw. oleanolowy, beta-amyryna, beta-sitosterol, kw. ursolowy, lupeol.
5) Zw. fenolowe: alkohol synapinowy, kw. synapinowy, zw. Katechinowe, kw. ferulowy, kw. kawowy, kw. waniliowy.
6) Śluzy.
7) Alkaloid – werazyna.
8) Związki flawonoidowe (np. kwercetyna) i karotenoidowe (ksantofil).
Właściwości farmakochemiczne ciał czynnych jemioły (wybór – przyp.red.)
Lektyny są to glikoproteiny występujące powszechnie w świecie roślin (np. w rodzinie Papilionaceae), grzybów oraz niektórych zwierząt. Stanowią składniki błon i ścian komórkowych, liczne mają charakter enzymatyczny. Wykazują zdolność aglutynacji wirusów, bakterii i erytrocytów, stąd nazwa – fitoaglutyniny. Ponadto niektóre lektyny (jak to jest w przypadku jemioły) działają cytotoksycznie (hamują transkrypcję lub translację); wykazują kancerotoksyczność w stosunku do komórek białaczkowych (lektyna jemioły – omelotoksyna). (…) Lektyny jemioły zawierające w swej budowie galaktozę mają zdolność aglutynacji komórek nowotworowych. Jest to jedna z istotnych reakcji niektórych komórek nowotworowych jakim ulegają. Odczyn zlepny zachodzi dlatego, że cząsteczki lektyn mają na swej powierzchni kilka miejsc węzłowych, które wiążą się z częścią węglowodanową glikoproteidów błonowych. Wyciągi z jemioły dębowej (preparat Iscador Q) czy jabłoniowej (preparat Iscador M) zawierające lektyny, działają immunostymulująco, co objawia się aktywacją makrofagów, zwiększoną fagocytozą i wzmożoną proliferacją limfocytów B. Dzięki temu wzrasta odporność na zakażenia bakteryjne i zmniejsza się prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Preparaty jemiołowe pobudzają rozwój grasicy oraz procesy hemocytopoezy w szpiku, poprzez przyśpieszenie proliferacji.
(…)
Opracowanie:
prof. Henryk Różański
ŻRÓdło: serwis Sekrety Zdrowia – www.igya.pl
Więcej – w grudniowym numerze miesięcznika „Optymalni”
Artykuł w całości dostępny pod adresem: http://igya.pl/srodki-lecznicze/rosliny-lecznicze/125-jemiosa-viscum-album