WARTO PRZECZYTAĆ – Jelita to twój drugi mózg
Ile mózgów ma człowiek? Jeśli odpowiedziałbyś: „jeden”, to oczywiście miałbyś rację. Jednak w ludzkim ciele istnieją również inne układy nerwowe. Jedna z sieci neuronów jest tak rozbudowana, że niektórzy naukowcy nazywają ją „drugim mózgiem”. Chodzi o jelitowy układ nerwowy (ENS), który znajduje się nie w głowie, ale przede wszystkim w brzuchu.
Dlaczego jelita nazywane są drugim mózgiem?
Jelita są połączone z mózgiem za pomocą nerwu błędnego. Biegnie on przez przeponę i omijając serce, płuca i przełyk, wysyła do niego sygnały. Dzięki temu do mózgu docierają wszystkie informacje na temat tego, co dzieje się w organizmie.
Ludzkie jelita są pokryte gęstą siecią komórek nerwowych, które pokrywają ściany jelit na całej ich powietrzni. Ich liczebność jest większa niż wszystkie komórki w naszym ciele. Na każdy jeden kosmek powierzchni jelit, która liczy kilkaset kilometrów kwadratowych, przypada 40 neuronów. Jak współpracują ze sobą dwa układy dowodzenia naszym organizmem: górny – ośrodkowy układ nerwowy i dolny – jelitowy (enteryczny) układ nerwowy? Czy mikroflora jelit wpływa na układ odpornościowy?
Jelita są pokryte gęstą siecią komórek nerwowych takich samych jak te, które budują korę mózgową – obszar mózgu odpowiedzialny za pamięć i inteligencję. Dokładniejsze badania pozwoliły na stwierdzenie, że układ jelitowych neuronów działa niezależnie od mózgu.
Trawienie pokarmu i wchłanianie substancji odżywczych, jak również wydalanie jest pracochłonnym procesem. Nasz mózg został więc zwolniony z kierowania tymi procesami, dzięki temu dowodzi czynnościami wyższymi – myśleniem czy rozwojem mowy, a dla dowodzenia układem pokarmowym został stworzony jelitowy system nerwowy.
(…)
Opracowanie:
mgr Jacek Kruszyński
specjalista fizjoterapii i doradca ŻO
DW Globus – Ustroń-Jaszowiec
tel. kont: 601 958 140
Więcej – w styczniowym numerze miesięcznika „Optymalni”