#Pytania & odpowiedzi

Żywienie optymalne w chorobie nowotworowej

ŻYWIENIE OPTYMALNE W CHOROBIE NOWOTWOROWEJ – JADŁOSPIS
Praca końcowa doradcy żo 
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Optymalnych im. Adama Jany jest organizacją skupiającą ludzi zainteresowanych optymalnym modelem odżywiania się, opracowanym około 40 lat temu przez dr. Jana Kwaśniewskiego. Żywienie optymalne jest panaceum na wiele dolegliwości. Jego podstawą są tłuszcze zwierzęce, jaja – żółtka, z których organizm czerpie energię oraz ograniczenie spożycia węglowodanów – cukrów do niezbędnego minimum. Podaż białka w diecie wynosi około 1 g na 1 kg należnej wagi ciała człowieka. Dzięki odpowiednim proporcjom składników pokarmowych – białka, tłuszczu, węglowodanów – zaspokojone zostają wszystkie podstawowe potrzeby organizmu. Proporcję tę zapisuje się następująco: B:T:W jak 1:2-3,5:0,5-0,8. Liczba osób stosujących żywienie optymalne systematycznie rośnie, a ilość jego zwolenników zwiększa się nie tylko w kraju, ale i za granicą. Optymalni z dłuższym stażem żywienia powinni stanowić dobry przykład dla tych, którzy chcieliby przejść na żo i służyć radą tym, którzy poproszą ich o pomoc. 
Przyczyną większości chorób jest nieprawidłowe odżywianie. Każdy myślący logicznie człowiek wybiera taki model żywienia, jaki mu najbardziej odpowiada i zasila swój organizm dobrym budulcem, aby prawidłowo funkcjonować. Dieta optymalna daje to, że jesteśmy zdrowi dzięki proporcjom między podstawowymi składnikami pożywienia. Powszechnie wiadomo, że liczba zachorowań na choroby cywilizacyjne stale rośnie, a ich przyczyny są nieznane. Duży nacisk kładzie się na prawidłowe odżywianie, mimo to chorych jest coraz więcej. 
Występowanie u ludzi chorób nowotworowych zostało udokumentowane opisami z czasów starożytnych. Już wtedy stwierdzono, że mogą one powstawać w każdym narządzie i rozwijać się w każdej tkance. Tkanka nowotworowa to jedna z najgroźniejszych plag ludzkości. Choroby mogą być skutkiem działania szkodliwych substancji chemicznych dodawanych do żywności oraz stosowania niewłaściwej diety. Wiele wskazuje, że choroby nowotworowe powodowane są przez grzyby (pleśnie), które odżywiają się głównie węglowodanami. Dieta powinna więc uwzględnić ich drastyczne obniżenie. Organizm ludzki wykorzystuje do życia niewielkie ilości węglowodanów, natomiast komórki nowotworowe potrzebują do rozwoju znacznych ilości węglowodanów. Panaceum na zwalczanie komórek nowotworowych jest żółtko, które nie zawiera węglowodanów. 
Dla osoby chorej na chorobę nowotworową węglowodanów w żo wystarczy 30 g na dobę, a nawet mniej. 
Węglowodany, które zupełnie wykluczamy, to: cukier, mąka, słodycze, piwo, owoce.
Najlepsze węglowodany są w postaci skrobi, np.
– 1 ziemniak dziennie,
– warzywa kapustne: kapusta kiszona, biała, włoska, modra (czerwona),
– brokuły.
Kapusty gotujemy z dużą ilością tłuszczu i przyprawami: kminek, majeranek i kurkuma, która ma silne właściwości przeciwnowotworowe. 
Najlepsze tłuszcze to:
– smalec, łój, masło, śmietana 30% i 36% (tylko nie UHT).
Najlepsze białko to:
– żółtka,
– białe tłuste sery twarogowe, najlepiej świeże – do 3 dni od wyprodukowania (kwaśne twarogi zakwaszają organizm),
– z mięs najlepsze są mięsa wieprzowe, dobre są podroby. Należy je jeść zależnie od rodzaju nowotworu, np. nowotwór płuc – zaleca się płucka, nowotwór nerek – zaleca się nerki.
Komórkom nowotworowym sprzyja zakwaszenie organizmu, nie tolerują one środowiska zasadowego, dlatego trzeba zadbać o równowagę kwasowo-zasadową w kierunku zasadowości. Powinno się jeść produkty o małej zawartości białka, aby nie zakwaszać organizmu. Prawidłowo odżywiony organizm potrafi szybko regenerować tkanki i narządy. 
Ludzie odżywiający się optymalnie pozbywają się nadwagi i utrzymują właściwą wagę. W Polsce już prawie 3 miliony ludzi stosuje ten model żywienia. Do tej grupy dołączyłam również ja i mój mąż (23.11.2001 r.), który był po zawale i wszczepieniu by`pasów. Będąc u krewnych, dowiedzieliśmy się o diecie dr. Jana Kwaśniewskiego. Mówiono o niej w samych superlatywach, zachwalano na tyle, że postanowiliśmy spróbować – od razu w pełnym zakresie. Po miesiącu żo doszliśmy do wniosku, że jest to wspaniałe odżywianie, które uzdrawia i bez lekarstw daje siłę do życia. Żywienie optymalne według dr. Jana Kwaśniewskiego stosujemy z mężem do chwili obecnej. Odstawiliśmy leki, a dzięki dobremu odżywianiu jesteśmy zdrowsi i zadowoleni z życia. Jemy tylko dobre tłuszcze zwierzęce, podroby, jaja kurze (żółtka), warzywa w odpowiednich proporcjach. Jako optymalna z 8-letnim stażem postanowiłam wziąć udział w szkoleniu na doradcę żo. Uznałam, że o swoich doświadczeniach mogę powiedzieć innym i w miarę możliwości im pomóc. W dniach 28-29.03.2009 r. w Poznaniu uczestniczyłam w szkoleniu zorganizowanym przez panią Zuzannę Rzepecką i pana Zdzisława Kędzierawskiego. Warunkiem jego zaliczenia jest napisanie pracy. Wybrałam temat: „Żywienie optymalne w chorobie nowotworowej – jadłospis”.
Żywienie optymalne rozpoczęte wtedy, gdy choroba nowotworowa jest jeszcze niezbyt zaawansowana, daje duże szanse na wyleczenie. Przed ewentualną operacją dobrze będzie nieco zwiększyć spożycie kolagenu, co wyeliminuje możliwość powstania zrostów i spowoduje szybkie zagojenie rany pooperacyjnej. Aby organizm po operacji nie musiał sam wytwarzać glukozy, co wiąże się ze stratą dużych ilości energii i jest niepotrzebnym obciążeniem dla organizmu, lepiej jest podać w kroplówce dwa razy w ciągu doby po 50 g glukozy. Jeśli nowotwór opanował już cały organizm i tak nie należy się poddawać i tracić nadziei. Muszę nadmienić, że do organizmu osób, które żywią się optymalnie, choroby nowotworowe mają ograniczony dostęp. Każdy optymalny odżywia się tak, że choroby go omijają. Jesteśmy wdzięczni doktorowi Janowi Kwaśniewskiemu, że podjął się takiego dzieła, jakim jest żo. Jako optymalna, po zapoznaniu się teoretycznie i praktycznie z tą dietą, wspominam z bólem tych, którzy odeszli przedwcześnie, ponieważ zawierzyli bezgranicznie tradycyjnej medycynie. Żałuję, że za późno zapoznałam się z tak cudownym „lekiem”, jakim jest żo. Dieta optymalna, zwłaszcza taka, która zapewnia dostarczenie produktów najbardziej czystych ekologicznie, jest bardzo skuteczna w profilaktyce chorób nowotworowych. Osoby, które ją stosują, odzyskały zdrowie i doszły do wniosku, że jest to najlepsza dieta – ufają, że dostały klucz do wolnego od chorób życia. 
Motto mojego jadłospisu to przede wszystkim ograniczenie do minimum węglowodanów, a także znaczne ograniczenie białka. Dobrze jest zaopatrzyć się w aptece w paski do badania ciał ketonowych w moczu i sprawdzić ich obecność. Jeden – najwyżej dwa krzyżyki wskazują normę, powyżej – należy przejściowo zwiększyć spożycie węglowodanów o 10-15 g na dobę, a poziom ciał ketonowych zmniejszy się. W ten sposób można określić dość precyzyjnie dobową ilość niezbędnych dla organizmu węglowodanów. Przede wszystkim podajemy choremu dużo żółtek. Żółtko posiada wiele witamin, oprócz C, komplet mikroelementów, najdoskonalsze białko oraz enzymy i zabija komórki nowotworowe po kilku godzinach. Jest to cudowne lekarstwo przy chorobie nowotworowej. Starajmy się zadbać o to, aby żółtko było z dobrego jaja kurzego z chowu naturalnego. Żółtka można podawać na różne sposoby, na przykład jako bulion rosołowy, jajecznica na maśle, omlety, naleśniki, budyń żółtkowy. Poleca się również podać choremu w ciągu doby 2 jajka ugotowane na miękko lub lekko sadzone – z uwagi na zawartość cysteiny – aminokwasu, który pełni funkcje obronne i wiąże wiele substancji trujących. Lekarze optymalni upatrują w tym aminokwasie lekarstwo antynowotworowe. Musimy organizm odżywiać prawidłowo, aby komórki nowotworowe nie miały skąd czerpać pożywienia, w ten sposób ograniczymy ich rozwój. 
Polecam:
Rosoły tłuste – wywar, który gotujemy z 3 kg mięs – gicz cielęca, żeberko wołowe, kości szpikowe (bardzo ważne), porcja rosołowa z kury typowo wiejskiej, podroby wieprzowe (serce, nerki, kawałek płuca, ozorek), to wszystko zalewamy 5 litrami wody i gotujemy na wolnym ogniu 3 godziny. Dodajemy tylko naturalne przyprawy – jarzyny, pieprz, bez soli. Po ugotowaniu wyjmujemy mięso, wywar wlewamy do słoików, mocno zakręcamy i po ostudzeniu wstawiamy do lodówki. Taki wywar wystarczy na 5-6 dni. Mięsa można wykorzystać dla pozostałych członków rodziny. Z takiego wywaru rosołowego należy przygotować choremu bulion żółtkowy – 4 surowe żółtka zalać wywarem rosołowym o temperaturze 50 stopni C, mocno roztrzepać i dać choremu wypić tyle, ile zdoła na raz – dla zachowania całej gamy enzymów. 
Budyń żółtkowy – jest dobrze tolerowany – śmietanę świeżą (nie UHT) 200 ml podgrzać do temperatury 60-80 stopni C, zdjąć z ognia, dodać 4-6 świeżych żółtek, szybko mieszając, połączyć ze śmietaną, dodać 5-10 g masła – podawać na zimno lub na ciepło.
Naleśniki: 10 żółtek, 2 całe jaja, 1/3 szklanki śmietany 30%, 36% (nie UHT), szczypta kurkumy, wszystko razem roztrzepać, smażyć na smalcu z obu stron; nadzienie może być różne, np. brokuł, pomidor, rabarbar, ważne, by miało małą zawartość białka i węglowodanów; po usmażeniu kładzie się nadzienie i zwija w rulon.
Z tej porcji uzyskujemy 4 duże naleśniki. 
Pasta żółtkowo-śmietanowa ze szczypiorkiem: ugotowane żółtka rozgnieść ze śmietaną, dodać szczypiorek, rzodkiewkę.
Kluseczki lane z jajek: 5 żółtek, 1 całe jajko, dobrze roztrzepać, lać przez lejek na gorący rosół – wywar. 
Kompot z rabarbarem: 100 g rabarbaru oczyścić, pokroić na kawałki, zagotować w 200 g wody – bez cukru, dodać szczyptę kurkumy.
Twaróg wykonuje się we własnym zakresie w następujący sposób: 10 l mleka od gospodarza ze wsi wlać do dużego słoja lub kamiennego garnka, odstawić w temperaturze pokojowej na 3-4 dni, aby się zsiadło; potem przelać do garnka emaliowanego, podgrzewać na największym palniku do 10 minut, do temperatury około 50 stopni C, zdjąć z palnika, przykryć pokrywką, zostawić do ostygnięcia na 2,5-3 godziny; uszyć worek z tetry, po ostygnięciu wlać do worka i powiesić go do ocieknięcia na 5-6 godzin; po osączeniu położyć w woreczku na podziurkowanej tacy nad zlewem, przydusić deseczką i obciążyć (kamień, duże naczynie z wodą), zostawić na 3-4 godziny. W ten sposób uzyskujemy smaczny twaróg w ilości 1kg. Powyższy przepis podaję na podstawie własnej praktyki – polecam go wszystkim, którzy chcą zjeść świeży i smaczny twaróg. 
W żywieniu optymalnym nie ma potrzeby wytwarzania w organizmie materiału energetycznego z węglowodanów, bowiem dostarczany jest we właściwych ilościach wysokowartościowy tłuszcz zwierzęcy, który stanowi gotowy materiał energetyczny. Zaoszczędzona na uniknięciu niepotrzebnej pracy energia objawia się u optymalnych poczuciem siły, zdrowiem oraz chęcią do pozytywnego działania. Na początku żywienia optymalnego organizm potrzebuje więcej białka, bowiem „przestrojenie” polega na spaleniu enzymów, które służyły przemianie węglowodanowej i wytworzeniu nowych enzymów niezbędnych do spalania tłuszczu. Organizm buduje enzymy głównie z białka. Tych nowych enzymów jest kilkakrotnie mniej, dlatego po przestawieniu organizmu na dietę optymalną potrzeba mniej białka. Jeżeli jest ono wysokowartościowe, pochodzi z żółtek jaj, z podrobów (wątróbka, salceson, pasztetowa), to do regeneracji tkanek wystarcza go 0,5 g na kg należnej wagi ciała. Oznacza to, że przy wadze wynoszącej np. 80 kg, wystarcza 40-50 g białka na 1 kg, a po przebudowie 30-40 g na 1 kg. Układanie jadłospisów nie powinno nam sprawiać większych trudności, bowiem mamy za sobą staż w żywieniu optymalnym, znamy już częściowo skład produktów spożywczych, korzystamy z podręcznych tabel z głównymi składnikami pokarmowymi. Wiele osób po „przestrojeniu” organizmu przechodzi na bardziej uproszczony sposób żywienia, stosując jadłospis dwuposiłkowy. Najważniejsza sprawa w jadłospisach to utrzymanie proporcji wagowych do wagi ciała należnej do chorego (w przykładzie – około 80 kg wagi należnej). 
Białko – 40 g
Tłuszcz zwierzęcy – bez ograniczeń, tyle, ile chory zdoła zjeść 
Węglowodany – 20-30 g, ograniczyć do minimum, najlepiej wcale
Przykład 1
Śniadanie: twaróg z żółtkami, śmietaną, szczypiorkiem i masłem
Nazwa produktu        Ilość      B           T           W
Twaróg słodki           150g     26,8     13,8        –
Żółtka jaj (5 sztuk)    100g    16,3       31,9       –
Śmietana 30%            50g      1,0      15,0       –
Masło                          100g      0,6       82,5      –
Pomidor                        50g      0,5        –         1,8
Woda z cytryną lub herbata 
RAZEM                                      45,2    143,2   1,8
Stosunek: 1:3,2:0,1
Obiad: rosół – wywar z lanymi kluseczkami z jajek, ziemniak, burak z masłem
Nazwa produktu               Ilość           B          T            W
Rosół – wywar                   300g        10,2     16,5      0,4
Lane kluseczki: 
żółtka jaj (5 sztuk),            50g           16,3    31,9        –
 jako całe (1 sztuka)         100g          5,7      5,1         –
 Ziemniak                             50g          0,6          –         7,5
Burak                                    100g          1,4       –          7,2
Masło do buraka                100g          0,6      82,5       –
Kompot z rabarbaru           50g           0,3        –           2,3
 RAZEM                                                  34,8    136,0   17,4
Stosunek: 1:3,9:0,5
Kolacja: pasta żółtkowo-śmietanowa, rzodkiewki
Nazwa produktu                   Ilość              B           T              W
Żółtka jaj (6 sztuk)               120g           19,6        38,3           –
Śmietana 30%                     100g              2,0         30,0         –
Szczypior                                 50g              2,0            0,4       1,9
Woda z cytryną lub herbata                       1,4            –             –
RAZEM                                                        23,6          68,7       1,9
Stosunek: 1:2,9:0,1
Razem – posiłek całodobowy       B           T                W
                                                        103,6        345,9        21,1
Stosunek: 1:3,3:0,2
Przykład 2
Śniadanie: naleśnik na smalcu, rzodkiewki
Nazwa produktu                 Ilość          B          T             W
Żółtka (2 sztuki)                   40g         6,5      12,8           –
Jajko całe (1 sztuka)           50g        5,7        5,1            –
Śmietana 30%                     30g         0,6       9,0            –
Smalec do usmażenia
naleśnika                               40g         –          39,6           –
Rzodkiewki                             50g       0,2         –              1,2
RAZEM                                                  13,0      66,5         1,2
Stosunek: 1:5,1:0,1
Obiad: bulion żółtkowy, ziemniak z kapustą, kompot z rabarbaru
Nazwa produktu              Ilość           B          T           W
Rosół – wywar                 300g          10,2    16,5     0,4
Żółtka jaj (5 sztuk)          100g           16,3    31,9       –
Ziemniak                          50g              0,6          –        7,5
Kapusta czerwona         150g           2,8      0,3      10,0
Smalec 
do ugotowania kapusty 100g            –         99,0         –
Koperek                             30g          0,8           –            1,8
Kompot z rabarbaru         50g         0,3           –             2,3
RAZEM                                               31,0      147,7       22,0
Stosunek: 1:4,8:0,7
Kolacja: budyń
Nazwa produktu                  Ilość          B          T          W
Żółtka jaj (5 sztuk)              100g          16,3     31,9      –
Śmietana 30%                     200g         4,0      60,0       –
Masło                                      50g           0,3     41,2        –
Woda z cytryną lub herbata  –                –             –          –
RAZEM                                                    20,6    133,1      –
Stosunek: 1:6,5:0
Razem – posiłek całodobowy    B              T                W
                                                        64,6      347,3         23,2
Stosunek: 1:5,4:1,1
Przykład 3
Śniadanie: jajecznica na maśle ze szczypiorkiem
Nazwa produktu               Ilość         B         T            W
Żółtka (3 sztuki)                 60g          9,8    19,1         –
Jajko całe (1 sztuka)         50g          5,7      5,1         –
Masło do jajecznicy           50g          0,3     41,2        –
Szczypior do jajecznicy     30g          1,2       0,2      0,8
Pomidor                              50g         0,4          –          2,4
RAZEM                                              17,4     65,6        3,2
Stosunek: 1:3,7:0,2
Obiadokolacja: zupa brokułowa z żółtkami i śmietaną
Nazwa produktu                   Ilość        B         T            W
Rosół – wywar                       200g        6,8    11         0,2
Brokuł                                      100g      3,0     0,4         5,2
Żółtka (3 sztuki)                       60g        9,8    19,1         –
Śmietana 30%                       100g       2,0     30,0        –
Ziemniak                                  50g         0,6      –            7,5
Naleśnik: 
Żółtka (3 sztuki)                       60g         9,8      19,1       –
Jajko całe (1sztuka)                50g        5,7         5,1       –
Śmietana 30%                          50g        1,0       15,0      –
Smalec do usmażenia
naleśnika                                   50g           –         49,5      –
Woda z cytryną lub herbata      –               –               –        –
RAZEM                                                      38,7      149,2     12,9
Stosunek: 1:3,8:0,3
Razem – posiłek całodobowy        B             T             W
                                                         56,1          214,8     16,1
Stosunek: 1:3,8:0,3
W jadłospisach należy dążyć do tego, aby wszystkie produkty były ekologiczne. Kto zdecyduje się na stosowanie żywienia optymalnego, które polecam każdemu, będzie zdrowy, zadowolony, aktywny. Sam z przyjemnością przygotuje różne produkty (np. twaróg), które wykorzysta na wiele optymalnych sposobów. 
Życzę wszystkim optymalnym dużo zdrowia. Polecam tę dietę tym, którzy chcieliby zapobiec chorobie nowotworowej lub podjąć z nią walkę. Daje ona nadzieję na zdrowie, w wielu przypadkach pomogła w wyleczeniu różnych rodzajów nowotworów. Można o tym przeczytać w książkach dr. Jana Kwaśniewskiego, szczególnie w trzyczęściowym wydaniu „Odpowiedzi na listy”. Zainteresowanym leczeniem chorób nowotworowych polecam konsultacje lekarskie u lekarza optymalnego w celu postawienia właściwej diagnozy i ustalenia odpowiedniego jadłospisu. Osoby, które zechcą skorzystać z moich jadłospisów (przedstawionych powyżej i wielu innych), mogą się skontaktować ze mną telefonicznie: (52) 371-26-07 lub 517-977-305.
Ewa Jagodzińska 
 

Żywienie optymalne w chorobie nowotworowej

MIESIĘCZNIK OPTYMALNI MAJ 2017