#Miesięcznik

MIESIĘCZNIK OPTYMALNI LUTY 2018

,json_desc1″:”

Szanowni Państwo,
Medykalizacja w internecie, czyli „zawłaszczanie” cyberprzestrzeni przez zagadnienia medyczne, może przybierać różne formy, a o umedycznieniu internetu świadczy m.in. wzrost liczby stron czy portali poświęconych problematyce medyczno-zdrowotnej – mówi PAP dr n. hum. Magdalena Wieczorkowska. Medykalizacja to przejaw rosnącego wpływu medycyny na nasze życie – wiele procesów inicjowanych zarówno oddolnie, jak i odgórnie, które powodują, że coś, co do tej pory było niemedyczne, staje się medycznym. Naturalne procesy życiowe stają się zaburzeniami medycznymi, problemy w pracy czy domu rozwiązuje się za pomocą tabletek, a jednostka przestaje być oceniana w kategoriach „dobry – zły”, zaś ocenia się ją w kategoriach „zdrowy – chory”. Przejawem medykalizacji jest istnienie forów internetowych, grup wsparcia, które zrzeszają pacjentów cierpiących na określone choroby.

„Ma to na pewno swoje bardzo dobre strony, dlatego, że daje możliwość kontaktowania się osobom, które cierpią np. na bardzo rzadkie choroby i są rozsiane po całym świecie. I umożliwiają wymianę doświadczeń i informacji”. Natomiast z drugiej strony uczestnicy tych forów, czatów, grup wsparcia, to zazwyczaj laicy, czyli osoby niemające profesjonalnego przygotowania. Według socjolog może się też zdarzać, że pacjent korzystający z takich grup wsparcia, forów, czy po prostu z zawartości internetu, będzie to traktował jako zastąpienie wizyty lekarskiej.

 

Zawsze trzeba zachować umiar i… równowagę. Przy korzystaniu z internetowych porad medycznych tym bardziej. I w tym porady optymalne niczym się nie różnią od innych. Warto o tym pamiętać, by potem nie żałować. Edukację w dziedzinie optymalnego odżywiania zawsze zaczynamy od przeczytania książki dr. Jana Kwaśniewskiego, dopiero potem przychodzi pora na internetowe 100 pytań do… Natomiast osoba chora powinna skorzystać z konsultacji lekarskiej u lekarza optymalnego i doradcy żywieniowego. Lepiej zapobiegać, niż… borykać się ze skutkami źle podjętych decyzji o odstawianiu leków itp. Prawda?

Ewa Borycka-Wypukoł

„,”json_autor”:””,”json_main_title”:”