#Aktualności

XIX SPŁYW KAJAKOWY OPTYMALNYCH

XIX SPŁYW KAJAKOWY OPTYMALNYCH
JEST PLAN – CHCIEĆ TO MóC!
W 2020 roku zbieramy się na granicy Unii Europejskiej i płyniemy Bugiem.
Jak zawsze zapraszamy wszystkich optymalnych, ich rodziny i przyjaciół z kraju oraz reszty świata do aktywnego spędzenia kilku wakacyjnych dni
na kajaku, przy ognisku, wśród optymalnej braci.
 Czas akcji: od ostatniego czwartku lipca (30.07) do niedzieli 2 sierpnia

Płyniemy graniczną rzeką przez krainę przenikających się kultur i tradycji prawosławnej, katolickiej, protestanckiej, muzułmańskiej i judaistycznej. Wybrany odcinek rzeki między Włodawą a Kodniem jest niezwykle malowniczy – z pięknymi zakolami, wyspami i przysiółkami po polskiej i białoruskiej stronie. W okolicy znajdują się niezwykłe zabytki, z którymi zapewne się zapoznamy, jak choćby Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie, klasztor w Jabłecznej czy Sanktuarium Maryjne w Kodniu z przylegającymi ogrodami zielnymi i Kalwarią.

Bug na tym odcinku to rzeka graniczna i nie ma infrastruktury turystycznej, dlatego spotykamy się w miejscowości oddalonej od koryta rzeki 2 km. Adres: Liszna 24, 21-515 Sławatycze. Jest tu pole namiotowe i schronisko młodzieżowe z dostępem do sanitariatów i kuchni. Nieopodal znajduje się agroturystyka Zastronek i tu już we własnym zakresie można rezerwować pobyt tel.: 575717402

Plan spływu

I etap

W piątek rano o 10.00 lub wcześniej pozostawiamy obozowisko oraz samochody i z niewielkim bagażem wsiadamy do autobusu, a potem do super kajaków i płyniemy ok. 18 km z miejscowości Szostaki do Kodnia. I tu zwiedzamy święte miejsce Podlasia Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej i jeśli grupa zechce zobaczyć jeszcze inne miejsca, np. jedyną w Polsce cerkiew neounicką w Kostomłotach lub cmentarz tatarski w Zastawku, to rozważymy klasztorny posiłek u Oblatów w Kodniu. Następnie wracamy autobusem do Lisznej, a potem jak zawsze rozrywki wszelakie w podgrupach, a wieczorem ognisko śpiewy i tańce.

II etap

W sobotę rano, czyli koło 10.00 znowu z niewielkim węzełkiem zapasów… (można i większym, bo na szlaku znajdziemy piękne miejsca do popasania) przemieszczamy się do Sławatycz, gdzie czekają nasze kajaki i rozpoczynamy drugi etap – około 18 km do Szostak przez Jabłeczną. Ze względów logistycznych leżący na trasie spływu Monaster w Jabłecznej zwiedzimy po spływie. Jest to bardzo ważne miejsce dla prawosławia w Polsce.
O historii związanej ze Św. Onufrym dowiedzieć się można od redaktora Macieja Orłosia, który wypożyczył kajak w Sławatyczach, popłynął do Jabłecznej i Kodnia, i dzięki uprzejmości lokalnych duchownych poznał fascynujące historie tych miejsc. Film znajdziecie tu: https://youtu.be/3Zo2Nv-wHCc lub szukajcie na YouTube wpisując w wyszukiwarkę spływy do Jabłecznej.

Po wszystkim wracamy autobusem do bazy. Relaks, a wieczorem bal pełen emocji i niespodzianek: ognisko, tańce i śpiewy do rana. Uprasza się o zabranie gitar, bębenków i innych instrumentów oraz śpiewników. Dziewczętom przypominam o zabraniu koralików do ozdoby i wymiany.

W tym roku na przygranicznym BALU NARODóW mile widziane wszelkie przebrania, a w szczególności tatarskie, cygańskie lub nawet chińskie. Pamiętajcie – jak zawsze wszyscy występują w przebraniu! Malkontenci i leniwcy będą dyskryminowani!!! Ogłaszam też konkurs na najciekawsze przebranie balowe. Najbardziej oryginalne pomysły będą walczyć o nagrodę komandora. Warto!

III etap

W niedzielę płyniemy 18 km: Pawluki – Sławatycze. Czas spływu ok. 4-5 godz. po czym wracamy do obozowiska, a po drodze planujemy następny spływ. Wieczorkiem czule żegnamy się i wracamy do domku. Chętni mogą zostać dłużej, by odpoczywać po spływowych trudach.

 

Spływ organizuję w sposób całkowicie koleżeński i ufam, że sytuacja na tyle się zmieni, że spotkamy się Drodzy Przyjaciele w zdrowiu i doskonałej kondycji oraz chęci zobaczenia jednego z piękniejszych miejsc w Polsce. Zachęcam do zaplanowania dłuższego pobytu.

Zgłoszenia przyjmuje i udziela wszelkich informacji Maria Klajda e-mail: mklajda@wp.pl tel.: 605543858

Warunkiem udziału w spływie jest zgłoszenie do 5 lipca, podanie danych adresowych i pesela do ubezpieczenia.

 

Koszty – około 180 zł od osoby w zależności od liczebności spływowiczów – w tym:

  rnt

 • pobyt na polu biwakowym
 • rnt

 • wypożyczenie kajaków
 • rnt

 • ubezpieczenie
 • rnt

 • wynajęcie autokaru
 • rnt

 • parking
 • rnt

 • ogniska
 • rnt

 • sobotni bal z pysznym jedzonkiem.
 • rn

 

Wyżywienie i namioty we własnym zakresie.

 

Nie jest ważne czy potrafisz, ważne czy chcesz… Do zobaczenia na szlaku!           

 

 Maria Anna Klajda

 605543858

 

Ciekawe informacje dodatkowe:

 

 

Zdjęcia ze spływów:
na Instagramie https://www.instagram.com/kajakowaprzygoda/
na Facebook https://www.facebook.com/KajakiNadBugiem
inne ciekawe informacje o spływach Bugiem granicznym https://kajakowaprzygoda.pl
https://kajakowaprzygoda.pl/ciekawostki/splyw-kajakowy-malownicza-rzeka-bug-na-odcinku-slawatycze-jableczna/
https://kajakowaprzygoda.pl/ciekawostki/splyw-kajakowy-malownicza-rzeka-bug-na-odcinku-jableczna-koden/
 

„,”json_date”:”2020-05-07″,”json_img”:”15888664074981_kayak-4386833-640.jpg

XIX SPŁYW KAJAKOWY OPTYMALNYCH

MIESIĘCZNIK OPTYMALNI STYCZEŃ 2019