Znane leki mogą wywołać zmiany w mózgu

Warto wiedzieć – nawet jeśli nie używasz
Znane leki mogą wywołać zmiany w mózgu
Informację pod tym tytułem opublikowała, na podstawie artykułu z „Gazety Wyborczej”, PAP.
Popularne leki na przeziębienie są podstawą narkotycznej mieszanki, która wywołuje trwałe zmiany w mózgu. Młodzi z objawami przypominającymi chorobę Parkinsona coraz częściej trafiają do szpitali. Resort zdrowia chce ograniczyć dostęp do leków z pseudoefedryną, które sprzedają się w milionach tabletek. 
Cirrus, acatar, ibuprom zatoki, sudafed i dziesiątki innych leków zawierających pseudoefedrynę dostępne są bez recepty. W internecie można znaleźć, co należy do nich dodać, by uzyskać efedron – silnie pobudzającą substancję narkotyczną. 
Ośrodek dla Osób Uzależnionych w Nowym Dworku (woj. lubuskie) leczył już kilkadziesiąt osób zażywających taką mieszankę. Objawy przypominają chorobę Parkinsona. Chorzy się trzęsą, są otępiali, mają zaburzenia mowy i równowagi, zaburzenia emocjonalne. Najgorsze, że to zmiany praktycznie nieodwracalne. Najbardziej szkodzi jeden ze składników polecanych w internecie – mangan. Organizm nie potrafi się go pozbyć. Zatrute osoby nie są w stanie uczestniczyć w terapii czy pracować. 
Uszkodzenia układu nerwowego mogą się pojawić już po sześciu miesiącach zażywania. Ile osób przerabia w ten sposób leki? Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii nie prowadzi takiego rejestru. Ale zleciło CBOS badania wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, czy odurzają się lekami na przeziębienie i kaszel. W 2008 r. przyznał się do tego co 30. nastolatek, w 2010 – niemal co 20. Wiele krajów – m.in. Niemcy, Czechy, Wielka Brytania – wprowadziło ograniczenia w dostępie do pseudoefedryny. W aptece jednorazowo kupić można tylko jedno opakowanie zawierającego ją leku. Czesi robią więc zakupy w Polsce. (…)
Ministerstwo Zdrowia chce utrudnić zakup pseudoefedryny w Polsce. Stosowny zapis ma się znaleźć w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. (…)
Cały artykuł „Działka na katar” autorstwa Judyty Watoły:
http://wyborcza.pl/1,76842,10249799,Dzialka_na_katar.html#ixzz1XRPmhx1o
„Dlaczego nikt nie napisze wprost, że pseudoefedryna powoduje poważne problemy z sercem? Znam dwie osoby, które po zażyciu „Gripex max” w dawce mniejszej od podanej na opakowaniu traciły przytomność” – napisał w komentarzach jeden z internautów. 
Jest to możliwe, gdyż do działań niepożądanych pseudoefedryny zalicza się pobudzenie, bóle głowy, nudności, drgawki, tachykardię, podwyższone ciśnienie tętnicze, a nawet udar mózgu.
Pseudoefedryna jest oznaczona:
 – w Globalnie Zharmonizowanym Systemie Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (ONZ) symbolem GHS07
Klasa i kategoria zagrożenia:
• Toksyczność ostra (droga pokarmowa, po naniesieniu na skórę, po narażeniu inhalacyjnym), 
• Działanie drażniące na skórę, 
• Działanie drażniące na oczy, 
• Działanie uczulające na skórę, 
• Działanie toksyczne na narządy docelowe – jednorazowe narażenie, 
• Działanie drażniące na drogi oddechowe 
• Skutek narkotyczny 
– według dyrektywy 67/548/EWG Unii Europejskiej w sprawie klasyfikacji niebezpiecznych substancji chemicznych
• substancja drażniąca (Xi) lub szkodliwą (Xn)