#Odpowiedzi lekarzy

ABC MEDYCYNY – Zmęczone nadnercza nowa plaga cywilizacyjna XXI wieku

Mamy w Polsce około 500 tysięcy ludzi chorych na nowotwory, rocznie zapada na nie około 120 tysięcy ludzi, z czego około 80 tysięcy umiera, podczas gdy w Polsce w roku 1935 doliczono się 5500 chorych na

nowotwory. Czyli liczba chorych na nowotwory wzrosła ponad 90 razy!

Nadnercza to gruczoły leżące na górnych biegunach nerek, tworzą na nich „czapeczki”. Ich kształt jest niesymetryczny – każdy człowiek ma jedno trójkątne nadnercze, a drugie o kształcie półksiężyca. Rolą nadnerczy jest regulacja metabolizmu, wydzielanie hormonów: kortyzolu, noradrenaliny i adrenaliny, progesteronu, testosteronu, zapobieganie procesom zapalnym i zarządzanie poziomem energii w organizmie.

Kortyzol i adrenalina to hormony wydzielane przez organizm w momentach zagrożenia, wzmożonego napięcia, silnych reakcji emocjonalnych. Obecnie wielu ludzi prowadzi tryb życia prowadzący do nadmiernego wydzielania tych hormonów. Do czynników znacznie zwiększających wytwarzanie kortyzolu i adrenaliny zalicza się na przykład stresująca praca, zbyt mała ilość snu, nadmierny wysiłek fizyczny. Nadnercza produkujące hormony w nadprogramowych ilościach mogą stają się przepracowane, a przez to tracą stopniowo swoją wydolność. Ze względu na złożoność funkcji, które regulują nadnercza, obraz stopniowego wygasania ich funkcji jest niejednolity i nie ma charakterystycznych objawów u wszystkich osób. Zmęczenie nadnerczy jest przez to bardzo trudne do zdiagnozowania.

Niektórzy zmęczenie nadnerczy nazywają zespołem stresu XXI-go wieku, szczególnie u ludzi młodych 35-45 lat. Każdy ma swój własny poziom stresu i co innego wpływa na niego i jest powodem poważnego zmartwienia. Jedno jest pewne, jeżeli poddamy się długofalowemu stresowi, wcześniej czy później poczujemy się jak wyczerpana bateria i doświadczymy zmęczenia nadnerczy.

(…)

Opracowała:

Ewa Łukaszek- Gwóźdź

Arkadia II Katowice

Tel. 503-144-481

www.katowice-optymalni.pl

 

Więcej – w październikowym numerze miesięcznika „Optymalni”

Zakrzepowe zapalenie żył dolnych