#Aktualności

ARKADIA LIDO – Z praktyki lekarza optymalnego

Witam,

Chciałam się dowiedzieć, jakie są Państwa doświadczenia w leczeniu zespołu Sudecka. Ile trwa pobyt związany z leczeniem tego schorzenia?

Pozdrawiam

Ewa B.

 

Szanowna Pani,

Zespół (czy choroba) Sudecka jest spotkany stosunkowo rzadko, a występuje jako powikłanie urazów najczęściej w obrębie ręki i przedramienia, ale może też zdarzyć się po urazie stopy oraz podudzia. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj kilka tygodni po złamaniu w obrębie nadgarstka, ale może on wystąpić nawet po tak błahych urazach jak ukąszenie owada czy banalne stłuczenie ręki. Istotą choroby jest znacznego stopnia zmniejszenie przepływu krwi poprzez drobne naczynia krwionośne w obrębie ręki i przedramienia (rzadziej stopy), które powoduje upośledzenie odżywienia tkanek miękkich oraz kości, prowadząc do zaburzeń mineralizacji oraz zmniejszenia masy tkanki kostnej, dlatego niektórzy lekarze określają to jako miejscową osteoporozę.

Patomechanizm, czyli przebieg procesów biochemicznych w chorobie nie jest do końca wyjaśniony, ale wszyscy badacze podkreślają, że mamy tu do czynienia nadmierną miejscową przewagą układu sympatycznego, co doprowadza do obkurczenia naczyń krwionośnych w danym obszarze. Dlaczego do tego dochodzi, nikt nie dał jednoznacznej odpowiedzi.

(…)

lek. Przemysław Pala

konsultant medyczny

Arkadii Lido w Jastrzębiej Górze

rn

 

więcej – w numerze listopadowym miesięcznika "Optymalni"

rn