#Aktualności

Z ŻYCIA STOWARZYSZENIA – Uczymy się cały czas!

W piątkowy wieczór 17 listopada br., w Czeladzkim Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon”, odbyło się spotkanie edukacyjne dla mieszkańców regionu śląsko-dąbrowskiego, zorganizowane przez Oddział OSO z Siemianowic Śląskich i Zagłębiowski Oddział OSO z Czeladzi.

rn

„Nawyki żywieniowe – znaczenie białka, tłuszczu i suplementów w ocenie lekarza endokrynologa” – tak brzmiał temat wykładu, którego prelegentem była w jednej osobie dietetyk i lekarz endokrynolog pani Marta Barlik-Rysa. Pani doktor nie posiada certyfikatu lekarza optymalnego, ale ŻO zna z autopsji. Spotkanie w imieniu organizatorów prowadziła Prezes Zagłębiowskiego Oddziału Optymalnych w Czeladzi Marzena Zielińska.

W ciekawy, konkretny i przejrzysty sposób, pani doktor Barlik-Rysa mówiła o wielkiej metabolicznej machinie organizmu, wymieniła hormony, na które mamy wpływ oraz przedstawiła problemy jakie wynikają z braku tłuszczu czy też nadmiaru spożywanych węglowodanów. Przekonywała, że suplementacja winna być poprzedzona wcześniejszym i odpowiednimi badaniami, i stosowana zgodnie z zaleceniem lekarza. Błędy żywieniowe owocują coraz częściej narastającą bezpłodnością czy też przypadkami endometriozy, o czym również wspominała pani doktor. Podsumowaniem wykładu był test skierowany do słuchaczy. Za poprawne odpowiedzi wręczane były nagrody. Wiedzy nigdy dość!

Na spotkaniu był obecny Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Optymalnych pan Bogdan Tkocz, który zabrał głos na zakończenie. Wśród nas była również pani Alina Kajda – Prezes Oddziału z Siemianowic Śląskich. Zaproszona na nasz wykład pani Poseł Beata Małecka – Libera przekazała nam list, gdyż niestety nie mogła w tym spotkaniu uczestniczyć. Wszystkim Państwu przybyłym na piątkowa prelekcję serdecznie dziękujemy. Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu spotkania Tadeuszowi i Barbarze Płaczek.

Wszystkie spotkania w gronie optymalnych są zawsze budujące i dają nam motywację do dalszego działania, dlatego warto je organizować.

Marzena Zielińska

Prezes Zagłębiowskiego Oddziału OSO

 

rn