#Aktualności

WARTO PRZECZYTAĆ – Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów (artroza) jest bardzo powszechną dolegliwością, na którą cierpią miliony osób. Objawia się bolesnością, obrzękiem, upośledzeniem ruchomości jednego lub kilku stawów.

rn

Wymaga leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Leki początkowo przynoszą ulgę. Po pewnym czasie ataki choroby stają się jednak silniejsze i coraz dłuższe.

Chorobę zwyrodnieniową stawów wywołuje zapalenie chrząstki chroniącej zakończenia kości i umożliwiającej płynne zginania stawów. W przypadku artrozy czynniki zapalne w stawach niszczą chrząstkę, która pęka, wyciera się i może nawet całkowicie zaniknąć, pozostawiając kości zupełnie nieosłonięte. Wówczas przy każdym ruchu kości pocierają o siebie, a to sprawia ból i wręcz zaostrza stan zapalny objawiający się obrzękiem stawów. Żeby się uchronić przed tą chorobą, trzeba zawczasu myśleć o profilaktyce.

Dzisiejsze leki jedynie uśmierzają ból. Zupełnie nie oddziałują na chrząstkę, która ulega postępującej degeneracji. W dłuższym okresie ich skuteczność maleje i wreszcie całkowicie zanika, wraz z zanikiem tkanki chrzęstnej. Wówczas leki powodują tylko skutki uboczne, a te potrafią być niebezpieczne. Chirurdzy najczęściej doradzają operacje, bo na tym dobrze zarabiają. Niestety nie zawsze kończy się to sukcesem. Dochodzi do tego bardzo długa i kosztowna rehabilitacja.

Ostatnie badania wykazały, że medycyna naturalna oferuje bardzo dobre sposoby na chorobę zwyrodnieniową stawów: hakorośl – diabeski pazur (Radix hatpagophyti), imbir, kwasy tłuszczowe omega 3, glukozamina i chondroityna.

(…)

Prof. zw. dr hab. inż.

Stanisław Wiąckowski

 

więcej – w numerze listopadowym miesięcznika "Optymalni"

 

rn