Zachowaj zdrowie do późnej starości

Wstępne rozważanie

Wielu współczesnych ludzi zadaje sobie pytanie, jak zachować dobre zdrowie? Odpowiedź na nie jest trudna, niejednoznaczna, a przez to niestety także skomplikowana, gdyż czasochłonne jest leczenie. Terapii mamy wiele: homeopatia, bioenergoterapia, medycyna na zasadzie konwencjonalnych środków chemicznych, jednak wszystkie mają wspólne źródło. I gdybyśmy nawet kłócili się nad zasadnością formy lecznictwa, każdy jednym głosem przyzna: dieta ma największy wpływ na zdrowie! Niestety, w ślad za tym idą także fundusze, ponieważ – nie oszukujmy się – dbanie o zdrowie kosztuje. Nie tylko pieniądze są tu istotne, ale także czas, systematyka stosowania preparatów. Olbrzymim problemem, za który winę ponosimy sami (jako osoby zmanipulowane konsumpcjonizmem), jest rezygnacja z upraw na rzecz zakupów. W efekcie tego stan zdrowia się pogorszył, a społeczeństwo – jak widzimy – na ogół się starzeje. Dopóki mamy jeszcze siły, warto wziąć zdrowie w swoje ręce i ograniczyć to, co szkodzi nam i naszemu samopoczuciu.

Po pierwsze: ruch

Mądra osoba wie, że bezczynność zabija. Dlatego ludzie najczęściej chorują na emeryturze, ponieważ czują się zbędni, bezproduktywni, a to jest największy błąd. W każdym wieku człowiek ma co robić i nigdy nie jest za późno na aktywność. Warto pomagać w wychowaniu wnuków, rozwijać swoje pasje i zajmować się tym, na co przez całe życie nie było czasu. Warto chodzić i ruszać się – choćby na spacery, choćby po mieszkaniu czy domu. Mądrze, bezpiecznie, bez akrobacji, ale po prostu nie zasiadajmy na łóżku, kanapie czy wersalce! Najgorzej spędzać wiele godzin przed telewizorem – szklany ekran nie tylko zabiera czas przeznaczony na ruch, ale zabiera też zdolność samodzielnego myślenia.

Pijmy dużo

Ludzie nie chcą dużo pić, by później nie sikać. Jest to uzasadnione w podróży, na wyjazdach, w autobusach czy pociągach (chociaż one mają ubikacje). Ogólnie jednak człowiek bez względu na wiek powinien wypijać od 2,5 do 5 litrów płynów dziennie herbaty, kompotów czy naparów.


Picie odpowiedniej ilości płynów przynosi wiele zalet zdrowotnych:

  • pozbywamy się złogów z organizmu – wydalamy je wraz z moczem
  • usprawniamy pracę serca i naczyń, krążenie i poprawiamy wydolność organów wewnętrznych
  • usprawniamy mózg
  • obniżamy ciśnienie
  • rozrzedzamy krew, co ogranicza ryzyko udaru
  • filtrujemy nerki, wątrobę, oczyszczamy krew, limfę i usprawniamy pracę nerek oraz wątroby, nie wspominając o sercu i krążeniu

Pijmy herbaty ziołowe i napary ziołowe

Napary ziołowe powinny być częścią diety i jej uzupełnieniem. Przykładowo, dwa razy w tygodniu pijemy lipę, pokrzywę, miętę, dziurawiec, piołun, wrotycz, rumianek czy inne. Warto je pić w rozsądnych ilościach, ale regularnie.

Warto herbaty ziołowe słodzić miodem lub dodawać do nich produkty pszczele

Warto słodzić napary ziołowe miodem lub dodawać do nich pierzgę, pyłek, propolis czy po prostu miód. Wzmacniamy w ten sposób działanie zarówno ziół, jak i produktów pszczelich. Warto samemu w porze letniej zbierać i suszyć zioła, natomiast jeśli ich nie ma, wybierzmy się do zielarni czy apteki. Szklankę naparu ziołowego słodzimy 1-2 łyżkami stołowymi prawdziwego miodu – najlepiej od pszczelarza, ze sprawdzonego źródła. Miodu z marketu nie warto kupować.

Zrównoważona dieta

Odżywianie człowieka ma zasadniczy wpływ na Jego zdrowie. Należy jeść bez przesady, bez obżarstwa, ale równocześnie dostarczać dobrych jakościowo produktów, które są bogate w składniki odżywcze. Latem warto urozmaicać posiłki świeżymi warzywami i owocami, a zimą jeść przetwory własnej produkcji. Zimą zalecane są kiszonki i pokarmy tłuszczowe, zaś wiosną lepiej wybierać pokarmy lżejsze, sprzyjające oczyszczaniu organizmów ze złogów.

Zachowujmy posty

W każdej religii – czy to chrześcijańskiej, czy mojżeszowej, jak i w hinduizmie czy islamie, istnieje cotygodniowy jeden dzień postu mniejszego oraz posty większe. W Kościele chrześcijańskim zwyczajów tych należy szukać w dalszej perspektywie. Są to dawne zwyczaje religijne. Post cotygodniowy pomaga odetchnąć naszym jelitom, zaś post całościowy lub częściowy pomaga je oczyścić. Trudno to zrozumieć bez znajomości starych zwyczajów, ale ich stosowanie jest bardzo wartościowe.

Warto wracać do starych zwyczajów, przepisów

Konsumpcjonizm, komercja, handel i telewizja z USA zabiły w nas resztki normalnego podejścia do zdrowia człowieka. Jest to bardzo przykre, ponieważ zapominamy o podstawowych wartościach, takich jak ciepło, rodzina czy dzieci. Dodatkowo częściej chorujemy. Warto sięgać po kiszonki, jedzenia dopasowane do pory roku, a więc wiosną – latem świeże, jesienią i zimą dary lata przetworzone a więc suszone, peklowane, marynowane czy konserwowe.

Zachowaj zdrowie do późnej starości

Ustawiczny pokój na talerzu cz.2