#Odpowiedzi lekarzy

ABC MEDYCYNY – Metale ciężkie a nasze zdrowie

Ciało człowieka można porównać do pieca – zamiast węgla wrzucasz do niego pokarm, płucami dostarczasz tlen, pokarm się spala, zapewniając Ci energię do życia. Nie potrafisz jednak spalić wszystkiego, co zjesz, więc w jakiś sposób musisz usunąć popiół, czyli produkty uboczne metabolizmu oraz wszystkie trujące substancje, które wprowadziłeś do organizmu: połykając je, wdychając lub wstrzykując.

rn

Zanieczyszczenie środowiska metalami ciężkimi jest jednym z ważniejszych zagrożeń dla zdrowia ludzi. Do organizmu człowieka metale ciężkie są wchłaniane przez skórę, wdychane, spożywane z produktami roślinnymi i zwierzęcymi. Przechodzenie pierwiastków do kolejnych ogniw łańcucha pokarmowego, a w konsekwencji do organizmu człowieka jest ograniczone działaniem barier biologicznych.

W dzisiejszych czasach są największym zagrożeniem ludzkości. Atakują organizm zewsząd. Są wszechobecne: w powietrzu, wodzie, pokarmach, w żywności i kosmetykach. Toksyny, które raz dostaną się do organizmu, nawet w znikomej ilości, mogą się kumulować, oddziałując na nasz organizm przez wiele lat. Wywołują zatrucia, alergie, defekty skóry, wypadanie włosów, a w skrajnych sytuacjach Twój organizm broniąc się przed nimi, wytwarza torbiele i zmiany rakowe. W organizmie przeciętnego człowieka może odłożyć się w ciągu jednego roku nawet 8 kilogramów trucizn!

(…)

Lekarz internista

Ewa Łukaszek-Gwóźdź

Arkadia II Katowice

Tel. 503-144-481

www.katowice-optymalni.pl

 

więcej – w numerze listopadowym miesięcznika "Optymalni"

rn