Aktywność fizyczna może sprzyjać dobrym wynikom w nauce
Aktywność fizyczna dzieci może sprzyjać uzyskiwaniu przez dzieci dobrych wyników w nauce – potwierdza najnowsza analiza holenderskich badaczy, którą publikuje pismo „Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine”.
Wbrew wcześniejszym obawom, że aktywność fizyczna i nauka nie idą w parze, ostatnio pojawia się coraz więcej doniesień, że dzieci, które więcej się ruszają mogą mieć lepsze wyniki w nauce niż ich nieaktywni rówieśnicy.
Naukowcy holenderscy z Uniwersytetu Vrije w Amsterdamie przeanalizowali rezultaty 10 badań obserwacyjnych i 4 interwencyjnych (takich, w których badacze wprowadzają jakąś interwencję, np. zmianę w stylu życia części uczestników). Dwanaście z nich przeprowadzono w USA, jedno w Kanadzie, a jedno w RPA. Zależnie od badania, brało w nich udział od 53 do ok. 12 tys. dzieci w wieku 6-18 lat. Sposób, w jaki radzą sobie w nauce obserwowano przez okres od ośmiu tygodni do ponad pięciu lat.
Dwa z tych badań – jedno obserwacyjne i jedno interwencyjne – oceniono jako bardzo dobre jakościowo. Analiza ich wyników wykazała, że „istnieje pozytywny związek między większą aktywnością fizyczną a lepszymi wynikami w nauce u dzieci”.
Jak spekulują autorzy pracy, ćwiczenia mogą korzystnie wpływać na procesy poznawcze, gdyż zwiększają dopływ krwi i tlenu do mózgu, podnoszą poziom noradrenaliny oraz endorfin, łagodząc w ten sposób stres i poprawiając nastrój oraz zwiększają poziom czynników wzrostu, które pobudzają tworzenie nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi.
„Ponieważ znaleźliśmy tylko 2 badania wysokiej jakości, niezbędne są dalsze prace, by potwierdzić nasze wyniki” – oceniają naukowcy. Powinno się w nich dokładnie sprawdzić związek między aktywnością fizyczną a wynikami w nauce w zależności od dawki ćwiczeń. Do tego celu potrzebne są wiarygodne i przekonywujące narzędzia pomiarowe. Ich zdaniem w żadnym z badań objętych analizą nie zastosowano obiektywnych metod mierzenia aktywności fizycznej.
Ruch to zdrowie – powtarzali nam to nasi rodzice i dziadkowie, a my powtarzamy to naszym dzieciom. Naukowcy dowodzą, że dodatkową korzyścią aktywności fizycznej naszych milusińskich są lepsze stopnie…