ABC MEDYCYNY – Ból mięśni i stawów – fibromialgia
Fibromialgia (FMS) to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Objawia się uczuciem wyczerpania, zesztywnienia rano. Ból mięśni i kości w całym ciele pojawia się z innymi zmieniającymi się dolegliwościami, takimi jak ogólne zmęczenie, rozbicie – przekazują pacjenci. Mają oni kłopoty ze snem i tym samym w codziennym funkcjonowaniu. Cierpiący na to schorzenie pacjenci wędrują od lekarza do lekarza i rzadko znajdują pomoc. Można zadać sobie pytanie: dlaczego? Badania laboratoryjne nie wykazują zmian świadczących o konkretnej dolegliwości. W krwi nie ma właściwego dla innych chorób reumatycznych czynnika reumatoidalnego! Jak więc leczyć pacjenta, który mówi, że wszystko go boli, a określenie konkretnej przyczyny jest niemożliwe?
Chory cierpi, a dolegliwości są uważane jako przejaw histerii, a nie konkretna choroba. Oszacowano, że w ciągu 5-ciu lat choroby pacjent odwiedza co najmniej 15 specjalistów, każdy z nich zapisuje leki, coś zaleca, ale poprawy brak. Taka postawa lekarzy jest bardzo krzywdząca dla pacjentów.
Postawienie diagnozy to rzeczywiście trudne zadanie, bo choroba jest bardzo niejednorodna. Nie ma dwóch osób, które cierpią w ten sam sposób. Ból może dotyczyć fragmentu ciała lub pojawiać się na całym jego obszarze. Zwykle zaczyna się w okolicy krzyża, skąd promieniuje wzdłuż kręgosłupa na tył głowy, do barków, łokci i rąk, bioder, wreszcie do kolan i kostek. Dolegliwości obejmują też klatkę piersiową, także ścięgna i więzadła, a nawet szczęki. Charakterystyczne dla fibromialgii jest występowanie tzw. punktów bolesnych. Ból mięśni i kości może być głęboki, rozlany, przewlekły. Chorzy skarżą się na pulsujące, świdrujące, wykręcające, kłujące i strzelające bóle mięśni.
(…)
Lekarz internista Ewa Łukaszek-Gwóźdź
Arkadia II Katowice
Tel. 503-144-481
www.katowice-optymalni.pl
Więcej – w styczniowym numerze miesięcznika „Optymalni”