#Miesięcznik

MIESIĘCZNIK OPTYMALNI STYCZEŃ 2021

Drodzy Czytelnicy,

Od momentu powstania Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Optymalnych jego misją jest upowszechnianie żywienia optymalnego i stylu życia, który pomoże w stworzeniu zdrowszej Polski i Polaków, gdzie nie istnieje otyłość, cukrzyca i inne choroby związane z odżywianiem. Bo celem nadrzędnym jest poprawa zdrowia publicznego i zmniejszenie kosztów medycznych dla przyszłych pokoleń. Obecnie diety wysokotłuszczowe, niskowęglowodanowe są bardzo popularne. Chcemy połączyć wszystkie osoby, które zajmują się takim sposobem odżywiania i stworzyć grupę wsparcia dla osób promujących żywienie optymalne i ideę dr. Jana Kwaśniewskiego. Wiemy, że tylko w silnej grupie będziemy w stanie wpływać na politykę zdrowotną kraju. Wiemy, że warto! Zachęcajmy więc do członkostwa w OSO, spotkań – póki co wciąż tylko – online, prenumeraty miesięcznika „Optymalni”. Budujmy tę naszą społeczność razem.

„U ludzi odżywiających się optymalnie mózg pracuje zupełnie inaczej, mniej spotyka się ludzi z panicznym lękiem czy też strachem przed drugim człowiekiem” – pisze dr Ewa Łukaszek-Gwóźdź. „Czego potrzebuje mózg? Dieta dla mózgu jest bezdyskusyjna – jak jemy tak myślimy!!! To właśnie pokarmy uruchamiają setki mechanizmów wpływających na intelektualne funkcje mózgu” – przekonuje pani doktor. A że zdrowa czynność umysłu jest nie do przecenienia w obecnych czasach, wszyscy to widzimy.

„W Polsce pod koniec XIX wieku cukrzycy stanowili około 0,5%, w roku 1989 około 2% społeczeństwa, na początku XXI wieku 5%, a obecnie ich odsetek wynosi 6,5. Jak łatwo policzyć wzrost zachorowalności przez większość XX wieku wyniósł 1,5%, natomiast przez ostatnich 30 lat jest to już 4,5%, czyli przeciętnie 1,5% na dekadę. Według oficjalnych danych w tym samym 30-leciu spożycie rafinowanego cukru w Polsce wzrosło 11 razy. W ciągu ostatnich 10 lat liczba zgonów powodowanych cukrzycą w naszym kraju wzrosła z około 60 do 90 tysięcy rocznie” – ostrzega dr Przemysław Pala. To prawdziwa pandemia, z roku na rok przybierająca na sile. A przecież wystarczy tylko zmienić dietę…  Tylko czy aż?

Z pozdrowieniami,
Ewa Borycka-Wypukoł

MIESIĘCZNIK OPTYMALNI STYCZEŃ 2021

MIESIĘCZNIK OPTYMALNI MARZEC 2020

MIESIĘCZNIK OPTYMALNI STYCZEŃ 2021

MIESIĘCZNIK OPTYMALNI CZERWIEC 2020