#Aktualności

Organizm regeneruje się sam

Na całym świecie od wielu lat prowadzi się badania nad różnymi czynnikami wpływającymi na stan zdrowia ludzi. W każdym kraju kładzie się coraz większą wagę na działania profilaktyczne, mające służyć zachowaniu dobrego zdrowia społeczeństwa. 
Opracowuje się nowe sposoby żywienia. Lansuje się diety i ćwiczenia fizyczne, zajęcia na świeżym powietrzu i aktywny tryb życia, aby jak najdłużej zachować zdrowie i młodość. Niestety nie przynosi to oczekiwanych efektów zdrowotnych. Na całym świecie choruje coraz więcej ludzi, zwłaszcza na choroby układu krążenia, nowotwory i różnego rodzaju alergie. Choroby mają coraz mniej typowy przebieg, często są powikłane dodatkowymi zmianami. Powoduje to, że postawienie prawidłowego rozpoznania staje się trudniejsze. Poszukuje się więc coraz to nowszych metod diagnostycznych i leczniczych. W ostatnich 10 latach technika laboratoryjna oraz wizyjna rozwinęła się w niesamowitym tempie. Obecnie możemy zajrzeć niemalże do każdego narządu ciała własnym okiem, zbadać markery -wskaźniki czynności większości komórek naszego organizmu. Wciąż poszukujemy i wciąż odkrywamy coś nowego. Medycyna stara się wykorzystać większość odkryć, aby znaleźć skuteczne metody leczenia chorób nowotworowych, zwyrodnieniowych czy autoimmunologicznych. Światełkiem w tunelu w ostatnich latach okazują się tzw. komórki macierzyste. Co to takiego? 
Komórki macierzyste to komórki, które mają zdolność do:
1. potencjalnie nieograniczonej liczby podziałów – samoodnawiania swojej puli, czyli proliferacji oraz
2. różnicowania się do innych typów komórek.
Wśród nich są takie, które
– mogą ulec zróżnicowaniu do każdego typu komórek, czyli totipotencjalne
– mogą ulec zróżnicowaniu do każdego typu komórek z wyjątkiem komórek tworzących łożysko, czyli pluripotencjalne
– mogą dać początek kilku różnym typom komórek, z reguły o podobnych właściwościach, czyli multipotencjalne,
– mogą różnicować się tylko do jednego rodzaju komórek, czyli unipotencjalne. 
Ze względu na pochodzenie komórki macierzyste dzieli się na:
– embrionalne, pochodzące z komórek embrionalnych (pozyskiwanie i wykorzystanie tych komórek związane jest niestety z niszczeniem embrionów, co jest wysoko nieetyczym procederem. Ponadto teoretycznie mogłyby zastąpić każdą tkankę, która uległa uszkodzeniu, ale wprowadzone do dorosłego organizmu, zamiast integrować się tworzą potworniaki).
– płodowe, pozyskiwane bezpośrednio po porodzie z krwi pępowinowej. Nie ma tutaj problemów natury etycznej. Zabieg jest bezpieczny i nieinwazyjny.
– somatyczne (dorosłe) komórki macierzyste, znajdowane w tkankach dorosłych organizmów. Mogą być multipotencjalne lub unipotencjalne.
U roślin naczyniowych własność komórek macierzystych mają komórki merystemów, czyli komórki stożków wzrostu pędu lub korzenia, które charakteryzują się szybkimi podziałami. Komórki macierzyste hodowane w kulturach in vitro mają zastosowanie w produkcji organizmów transgenicznych. 
Z ludzkimi komórkami macierzystymi wiąże się duże nadzieje na postęp medyczny w postaci terapii komórkowej i medycyny regeneracyjnej. Większość komórek w naszym organizmie ma dokładnie ustalony czas życia. Dzielą się określoną ilość razy, po czym umierają i są zastępowane przez nowe. Komórki macierzyste mają zdolność do samoodtwarzania się i dzielenia. Dzięki tej umiejętności mogą przez całe życie odtwarzać zużywane elementy poszczególnych tkanek. Zwykle komórki spełniają w organizmie konkretną funkcję: np. krwinka czerwona przenosi tlen, a komórka nerwowa przewodzi bodźce. Komórki macierzyste nie mają przypisanej funkcji, czekają na sygnały decydujące o tym w jaką komórkę mają się przekształcić.
Somatyczne komórki macierzyste znajdują się w naszych tkankach i narządach. Wykryto je m.in. w mózgu, szpiku kostnym, krwi obwodowej, skórze i mięśniach szkieletowych. Są jednak bardzo trudne do pozyskania i do hodowli. Komórki macierzyste mają duży potencjał, chociaż z wiekiem tracą swoje możliwości regeneracyjne. To właśnie dlatego na całym świecie poszukuje się źródeł komórek, które mogłyby być wykorzystane do leczenia uszkodzonych tkanek. Polscy naukowcy znaleźli komórkę macierzystą nazwaną MIC-1 w porożu jelenia. Jest to jedno z najważniejszych odkryć polskich naukowców w ostatnich latach. Potwierdzono, że komórki MIC-1 pobudzają procesy naprawcze prowadzące do pełnej regeneracji i odnowy uszkodzonych tkanek. Są to komórki nie wywołujące odpowiedzi immunologicznej i nie powodują odrzucenia przeszczepów. 
Kluczem działania preparatów na bazie komórek macierzystych jest sprawianie, aby organizm odnawiał się sam. Np. nasza skóra: młoda jest napięta i gładka. Z czasem komórki ulegają uszkodzeniu, tracą swoje właściwości, czego efektem są zmarszczki, spadek jędrności. A komórki macierzyste przywracają innym komórkom ich naturalną, prawidłową funkcję. Organizm leczy się sam. Najszybciej komórki macierzyste zostały zastosowane w kosmetologii. Pozyskiwane są one ze specjalnej odmiany jabłoni i róży alpejskiej i stosowane w różnego rodzaju serum i kremach regenerujących. W Stanach Zjednoczonych udało się naprawić uszkodzone serce przez zawał. Komórki macierzyste pochodziły z mięśnia sercowego tego samego pacjenta. Nadzieja zawitała też do ortopedii, gdzie komórki macierzyste pomagają w pokonaniu przewlekłej zwyrodnieniowej choroby stawów – artrozy. Na razie badania są w fazie klinicznej – bierze w nich udział 84 pacjentów z Francji, Niemiec i Włoch. Leczenie polega na pobraniu komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej pacjenta. Po odpowiednim przygotowaniu komórki są wprowadzane do chorego stawu. Komórki macierzyste przekształcają się tam w chondrocyty – komórki tkanki chrzęstnej budującej staw. Likwidują stan zapalny. Na razie w tym badaniu nie zaobserwowano niekorzystnych skutków ubocznych. W okulistyce komórki macierzyste wykorzystywane są do odtwarzania uszkodzonego nabłonka rogówki. Fragment rąbka rogówki zdrowego oka, zawierający komórki macierzyste jest przeszczepiany do chorego oka, gdzie odbudowuje populację komórek rąbka. Hodowla komórek macierzystych rąbka rogówki umożliwia uzyskanie dużej ilości komórek z niewielkiej biopsji. Inną odmianą terapii komórkowej jest terapia z zastosowaniem komórek somatycznych w celu podtrzymania funkcji wątroby. Polega na wszczepieniu do organizmu chorego izolowanych hepatocytów – komórek wątrobowych. Działanie takie nie jest wstanie wyleczyć pacjenta, ale może dać mu szansę na przeżycie do momentu przeszczepu całej wątroby.
Terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych jest na razie w bardzo wczesnej fazie. Jest jeszcze wiele niewiadomych oraz problemów czysto technicznych i technologicznych. Na pewno jest to metoda, która w XXI w. będzie rozwijana i udoskonalana. Jest też nadzieją naukowców i lekarzy na wyleczenie z chorób obecnie nieuleczalnych. Ale najważniejsze jest w tej metodzie to, że w końcu zauważono, że organizm regeneruje się sam. Trzeba dostarczyć mu tylko odpowiedniego bodźca. Zauważył to również ponad 40 lat temu pan dr. Jan Kwaśniewski. Te zdolności regeneracyjne organizmu doświadcza na sobie każdy, kto dobrze stosuje żywienie optymalne. Chciałabym zwrócić tutaj uwagę nie tylko na dobrze dobrane proporcje, ale przede wszystkim na rodzaj dostarczanych substancji odżywczych. Otóż nie wszyscy zdają sobie sprawę jak ważne w tej diecie są wywary na kościach szpikowych – najlepsze źródło komórek macierzystych. Pacjenci rzadko je stosują na co dzień. W regeneracji naszego organizmu są nieocenione. Potwierdzeniem tego niech będzie przykład pacjentki lat 65, od 10 lat stosującej żywienie optymalne. Mimo diety 4-5 razy w roku chorowała na ostre zapalenie oskrzeli, które w końcu stało się chorobą przewlekłą. Towarzyszyło temu też zapalenie zatok oraz dróg moczowych. Chora przyjmowała duże ilości antybiotyków. Bez poprawy. Po kilku miesiącach kaszlu zrobiono zdjęcie RTG płuc. Na zdjęciu obecny był owalny cień 2,6cmx4,3cm w środkowej części płuca prawego. Wykonano jeszcze tomografię komputerową, która potwierdziła zmianę nowotworową. Pacjentka od tego czasu zaczęła jeść tylko żółtka jaj w ilości 8-10 dziennie, pić wywary na kościach szpikowych. ŻRÓdłem węglowodanów były jarzyny i ziemniaki. Po 4 miesiącach takiego odżywiania w kontrolne badanie TK klatki piersiowej nie wykazało obecności poprzedniej zmiany. Pani czuje się dość dobrze. Organizm regeneruje się sam, trzeba tylko dostarczyć mu odpowiednie substancje, dzięki którym ta regeneracja będzie możliwa.
Lek. Ewa Łukaszek-Gwóźdź
www.optymalni-katowice.pl
tel. 503-144-481

„,”json_date”:”2013-07-20″,”json_img”:”14950225112141_newsbanner.gif

Zakrzepowe zapalenie żył dolnych