#Miesięcznik

MIESIĘCZNIK OPTYMALNI WRZESIEŃ 2020

Drodzy Czytelnicy!

Dziwny jest ten świat – pisze dr Ewa Łukaszek-Gwóźdź – cytując słowa piosenki wybitnego artysty Czesława Niemena. Przyznajmy, niejednemu z nas te słowa przychodziły na myśl w ostatnim czasie… „W ostatnich miesiącach coraz więcej osób uskarża się na problemy z psychiką (histeryczna pandemia zrobiła swoje). Wiele osób, szczególnie starszych, nie rozumie co się dzieje, są wystraszeni, pełni niepokoju i smutku. Wartością samą w sobie, znaczącą dla każdego z nas, jest obcowanie z drugim człowiekiem. Z kontaktu z innymi ludźmi czerpiemy siłę i chęć do działania. To samo dotyczy diety, czy też nawyków żywieniowych” – przekonuje dr Gwóźdź. Zatem nie dajmy się zmanipulować i myślmy pozytywnie i dzielmy się tym z innymi, gdyż dobre emocje wzmacniają organizm.

„Światowa Organizacja Zdrowia uznaje pestycydy jako przyczynę corocznego zatrucia ok. 1,5 mln ludzi na świecie. Spożywanie plonów rolnych zanieczyszczonych pestycydami przed upływem karencji rośliny, prowadzi rocznie w UE do 20 tys. zgonów. Chemiczne środki ochrony roślin charakteryzują się dużą toksycznością jeżeli chodzi o szkodniki. Dla ludzi i zwierząt wykazują działanie: nowotworowe, zaburzają pracę układu immunologicznego, powodują alergie skórne, choroby układu oddechowego i trawiennego” – podaje w swym artykule Teresa Szczepanek. Nie zapominajmy w tym trudnym czasie nie tylko o pozytywnym nastawieniu i właściwych, optymalnych proporcjach, ale też o jakości żywności, którą spożywamy. Stawiajmy na sprawdzonych, znanych dostawców – kupujmy warzywa i owoce u osób, o których wiemy, że nie stosują środków ochrony roślin, a jeśli mamy je z wątpliwego źródła, starajmy się je oczyścić z chemii domowymi metodami.

Drodzy! Wiemy, co jest najważniejsze. Wszystko dla zdrowia! Zapraszam więc na konferencję pod tym właśnie tytułem do Ciechocinka, gdzie będziemy mogli spotkać się w większym gronie i wymienić doświadczeniami i dobrą energią. Z uwagi na wciąż rozwojową i nieprzewidywalną sytuację związaną z koronawirusem proponujemy tym z Państwa, którzy nie będą mogli przybyć osobiście do Ciechocinka, możliwość zapoznania się z elektronicznym zapisem całej konferencji – będzie on dostępny przez miesiąc na platformie Vimeo przy użyciu indywidualnego kodu. Szczegóły na s.9.

Zapraszam do lektury i na konferencję!

Ewa Borycka-Wypukoł

MIESIĘCZNIK OPTYMALNI WRZESIEŃ 2020

MIESIĘCZNIK OPTYMALNI STYCZEŃ 2019