#Miesięcznik

MIESIĘCZNIK OPTYMALNI MARZEC 2018

,json_desc1″:”

Szanowni Państwo,

Pory roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego (ekliptyki). Oś obrotu tworzy z ekliptyką kąt 66,5 stopnia, dzięki czemu przez pół roku na działanie promieni słonecznych bardziej wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół roku – półkula południowa. Dwa razy w roku Słońce znajduje się w punktach, w których ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim. W momentach tych mamy do czynienia ze zrównaniem dnia z nocą i początkiem astronomicznej wiosny lub jesieni – wyjaśnił PAP dr hab. Arkadiusz Olech astronom z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Warto tutaj nadmienić, że nie wszystkie planety mają pory roku.

Np. oś obrotu Merkurego jest prostopadła do ekliptyki i w każdym dniu roku jego półkule dostają takie same ilości światła. Niemniej, ze względu na brak atmosfery i bliskość Słońca, w trakcie dnia temperatura na jego powierzchni dochodzi do 500 st. Celsjusza, a w nocy spada do -150 – powiedział dr Olech.

W tym roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypada 20 marca. Dzień później, czyli 21.03.2018r. zaczyna się wiosna kalendarzowa. Naukowcy podają, że wskutek zmian w kosmosie, pierwszy dzień wiosny będzie wypadał z roku na rok coraz wcześniej. Prawdopodobnie w następnych dekadach astronomiczna wiosna będzie zaczynać się w okolice 19, a nawet 18 marca. Astronomowie obliczają, że w 2100 roku pierwszy dzień wiosny możemy mieć nawet 13 marca.

Warto jeszcze dodać, że początek astronomicznej wiosny, wraz z fazą Księżyca, wyznacza czas Świąt Wielkanocnych. Według tradycji święta te występują w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku wiosna rozpoczyna się 20 marca, pełnię mamy 31 marca (sobota), więc Wielką Niedzielą jest ta z dnia 1 kwietnia marca.

Życząc wszystkim udanych Świąt, zapraszam do lektury naszego miesięcznika.

Ewa Borycka-Wypukoł

„,”json_autor”:””,”json_main_title”:”