#Aktualności

WARTO PRZECZYTAĆ – Zalecenia żywieniowe dr. Jana Kwaśniewskiego – optymalne pod każdym względem

Charakterystyczne dla żywienia optymalnego wysokie spożycie tłuszczów zwierzęcych  budzi niepokój konsumentów, a zwłaszcza dietetyków i lekarzy. Wynika to z faktu, że otyłość powszechnie kojarzona jest z nadmiarem energii w diecie oraz niską aktywnością fizyczną.Z tego powodu wysokokaloryczne tłuszcze (1 g tłuszczu dostarcza  9 kcal, podczas gdy 1 g białka i węglowodanów – 4 kcal), traktowane wyłącznie jako źródło kalorii, są  utożsamiane z otyłością. Ponadto tłuszcze zwierzęce, dzięki hipercholesterolowej teorii miażdżycy utożsamiane są (całkowicie bezzasadnie) z miażdżycą.

rn

Żywienie optymalne pod względem wartości kalorycznej

Tłuszcze, w odróżnieniu od skrobi i cukrów prostych, zmniejszają apetyt. Trawione są powoli (głównie w jelicie) z wytworzeniem wolnych kwasów tłuszczowych (KT), z których w wątrobie wytwarzane są ciała ketonowe, wydzielane do krwi. Stężenie ciał ketonowych we krwi identyfikowane jest przez ośrodkowy układ nerwowy jako sygnał sytości, który pojawia się w ciągu 20-30 minut od rozpoczęcia posiłku. Dlatego należy jeść powoli, przeżuwając dokładnie każdy kęs. Tłuszcze są najbardziej sycącym składnikiem diety, spożywane w racjonalnych ilościach, nie tylko nie stanowią żadnego zagrożenia otyłością ale zmniejszają to ryzyko. Wyjątkiem od tej reguły są sztuczne izomery trans obecne w margarynach i żywności wygodnej, które zwiększają ryzyko otyłości, a także cukrzycy typu 2, nowotworów i schorzeń neurologicznych.

Główny składnik diety optymalnej, czyli tłuszcze zwierzęce, są dobrym źródłem witamin lipofilnych (rozpuszczalnych w tłuszczu). W profilaktyce otyłości szczególną rolę odgrywa witamina D3, która zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego oraz witamina K2, odpowiedzialna za jego zdeponowanie w układzie kostnym. Dzięki obecności tych witamin żywienie optymalne pokrywa zapotrzebowanie na wapń, mimo iż jego podaż w diecie jest mniejsza od zalecanej (800 – 1200 mg/dzień).
(…)

prof. dr hab. Grażyna Cichosz

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

Więcej – w październikowym numerze miesięcznika „Optymalni”

 

rn

Zakrzepowe zapalenie żył dolnych