#Miesięcznik

MIESIĘCZNIK OPTYMALNI GRUDZIEŃ 2019

Drodzy Państwo!

I znowu grudzień… Święta, koniec roku. Okres życzeń i podsumowań. „Często składając sobie w tym czasie życzenia, mówimy: „spełnienia marzeń”. Ale niektóre marzenia nigdy się nie spełnią i pozostaną w sferze życzeń. Bo nic nie przychodzi samo – np. nie polepszymy swojego zdrowia bez zmiany diety i wyzbycia się złych nawyków żywieniowych. Przyjmując różne punkty widzenia, tworzymy możliwość wyboru.” Polecam artykuł dr Ewy Łukaszek –Gwóźdź, która na przykładach analizuje niepowodzenia i wyciąga wnioski. 

„,”json_desc1″:”

Drodzy Państwo!

I znowu grudzień… Święta, koniec roku. Okres życzeń i podsumowań. „Często składając sobie w tym czasie życzenia, mówimy: „spełnienia marzeń”. Ale niektóre marzenia nigdy się nie spełnią i pozostaną w sferze życzeń. Bo nic nie przychodzi samo – np. nie polepszymy swojego zdrowia bez zmiany diety i wyzbycia się złych nawyków żywieniowych. Przyjmując różne punkty widzenia, tworzymy możliwość wyboru.” Polecam artykuł dr Ewy Łukaszek –Gwóźdź, która na przykładach analizuje niepowodzenia i wyciąga wnioski.  Jak negatywnie wpływa światło niebieskie chociażby na poziom melatoniny, a tym samym na ilość i jakość snu, pisaliśmy już w listopadzie. W tym numerze polecam artykuł z bloga Aleksandry Odziemkowskiej, która oprócz kulinariów wprowadza tam raz po raz tematy lifestylowe. „ Kiedy robi się ciemno, do naszego mózgu dociera sygnał, że czas kłaść się spać i rozpoczyna się produkcja melatoniny, ale sztuczne światła, takie jak te ze smartfonów, tabletów,  telewizorów, a nawet intensywne sztuczne oświetlenie zaburzają ten proces. Sztuczne światło nie tylko zaburza sen, ale także upośledza działanie mitochondriów i wręcz zmienia DNA.”
Jak zawsze zachęcamy na naszych łamach do aktywności na świeżym powietrzu, bo „wysiłek fizyczny służy nie tylko ciału, ale i umysłowi – „odmładza” układ nerwowy” – jak mówi PAP biolożka i trenerka dr Anita Florkowska. I tłumaczy, że „wysiłek wytrzymałościowy stymuluje układ nerwowy znacznie lepiej niż wysiłek siłowy – efekty takiej stymulacji są nawet dwa razy większe."  Trenerka tłumaczy, że „wysiłek wytrzymałościowy (obejmujący ćwiczenia dynamiczne, nazywany często cardio czy aerobowym) to np. bieganie, skakanie, pływanie, taniec, jazda na rowerze czy treningi interwałowe. W efekcie takiego treningu serce znacznie szybciej pracuje, wzrasta liczba oddechów, a także poprawia się nasza wydolność i kondycja fizyczna”. A ja polecam  na takie aktywności zimową porą rewelacyjny przepis na optymalny…baton energetyczny autorstwa Piotra Norysa. Petarda!

Ewa Borycka-Wypukoł

„,”json_autor”:””,”json_main_title”:”

MIESIĘCZNIK OPTYMALNI GRUDZIEŃ 2019

MIESIĘCZNIK OPTYMALNI MARZEC 2020

MIESIĘCZNIK OPTYMALNI GRUDZIEŃ 2019

MIESIĘCZNIK OPTYMALNI CZERWIEC 2020