#Ze świata nauki

DIETA DR. JANA KWAŚNIEWSKIEGO

Dieta optymalna dr Jana Kwaśniewskiego wywołała szereg kontrowersji w świecie wielu szanowanych autorytetów dietetyki. Jest to dość specyficzny rodzaj diety. Mimo, iż nauka i medycyna mówią zdecydowane nie temu rodzajowi diety, mnóstwo osób w naszym kraju zdecydowało się na jej zastosowanie, a efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. Wśród nich były osoby z poważnymi schorzeniami takimi jak cukrzyca, miażdżyca, stwardnienie rozsiane, gościec czy marskość wątroby. Miłośników tego sposobu odchudzania ciągle przybywa..
Doktor Jan Kwaśniewski jest polskim lekarzem, specjalizującym się w medycynie fizykalnej i balneoklimatologii. Jest również propagatorem prądów selektywnych. Podstawą jego diety optymalnej były ustalone przez niego w 1968 roku proporcje żywieniowe tłuszczu białka i cukru. dr J. Kwaśniewski jest autorem wielu artykułów i książek medycznych, które są stale wznawiane i tłumaczone na język angielski, niemiecki oraz rosyjski.
Podczas prac nad tą” kontrowersyjną” dietą optymalną, doktor Kwaśniewski nauczył się na pamięć składu chemicznego wszystkich produktów. Odrzucił wszystkie naukowe autorytety i stworzył własny model żywieniowy. Proporcjonalny stosunek trzech podstawowych składników: tłuszczu, białka i cukru znacznie różnił się od tego rekomendowanego przez Instytut Żywności i Żywienia w Polsce.
W jego diecie przede wszystkim zalecane jest spożywanie odpowiednio dobranych rodzajów tkanek zwierzęcych. Są to tkanki, które w naszym organizmie wymagają odnowienia (np. przy chorobach wątroby zalecane jest spożywanie smażonej wątróbki). Bardzo więc różni się chociażby od diet kapuścianych (zupa z kapusty) czy diety kopenhaskiej. Bliżej jej natomiast do diet nisko węglowodanowych.
Ciekawostką jest fakt, iż dieta taka wpływa bardzo korzystnie na samopoczucie. Osoby, które stosują w swoim codziennym życiu żywienie optymalne są odporni na zmęczenie i stres, aktywni fizycznie, pogodni i pozytywnie nastawieni do rzeczywistości, a nawet pozwala im to w pokonywaniu nałogów.
Komitet Terapii Polskiej Akademii Nauk ocenił dietę dr J. Kwaśniewskiego jako szkodliwą i krótkowzroczną. Sam twórca jednak odpiera zarzuty, argumentując, że oficjalna medycyna wykazuje nieumiejętność przyczynowego leczenia chorób. Twierdzi, a my optymalni jesteśmy tego niepodważalnym dowodem że to  dieta skuteczna. W tym sposobie odżywiania organizm otrzymuje z tłuszczów dużo potrzebnej mu energii, co umożliwia mu kierowanie białka jako budulca do schorowanych tkanek oraz organów. W okresie do trzech miesięcy stosowania tej metody żywienia przy cukrzycy organizm jest w stanie wyleczyć się sam, bez konieczności przyjmowania leków.

Stanisław Staszic