aktualności 2017-05-18 01:28:32 Zapraszamy na XVI Spływ Kajakowy Optymalnych
Lido

Start >
Metoda LOGI z wizytą w Polsce


Dr med. Peter Heilmeyer był w okresie 1994 do 2015 ordynatorem w Reha-Klinik Überruh, Isny im Allgäu, gdzie wykorzystywał w żywieniu pacjentów - jako element terapeutyczny - dietę niskowęglowodanową, wysokotłuszczową, znaną w Niemczech pod nazwą LOGI (*LO*w *G*lycemic and *I*nsulinemic Diet). Z dr. Heilmeyer utrzymujemy stały kontakt od 2005 r. Poznaliśmy się w Zurychu na Kongresie Optymalnych. Kilkukrotnie odwiedzaliśmy klinikę Überruh, gdzie mieliśmy okazję poznawać metody terapeutyczne stosowane u pacjentów. W ośrodku mogło przebywać jednorazowo ok. 200 pacjentów na kilkutygodniowych turnusach. Przez ostatnie 10 lat stale wymieniamy się z
dr Heilmeyerem doświadczeniami, obserwacjami i wiedzą na temat żywienia niskowęglowodanowego. Na nasze zaproszenie dr Heilmeyer wraz z panią Jolantą Jaromin-Bowe (dietetyk kliniczny) oraz panią Ulriką Gonder (publicysta naukowy, autor opracowań LOGI-Methode) odwiedzili nas w lipcu tego roku w Wągrowcu. W okresie tygodniowego pobytu za sprawą uprzejmości i ogromnego zaangażowania Pani Zuzanny Rzepeckiej oraz Pana Bogdana Tkocza, a także wielu Optymalnych nasi goście z Niemiec mogli zapoznać się z Dietą Optymalną oraz uczestniczyć w znakomicie przygotowanych spotkaniach. Również dzięki uprzejmości Państwa Hanny i Tadeusza Suchowieckich mieliśmy okazję wspólnie odwiedzić Arkadię w Ciechocinku, gdzie Państwo Suchowieccy wspaniale nas ugościli i przedstawili kulisy swojej codziennej pracy z pacjentami. Dr Heilmeyer oraz panie Jolanta i Ulrike przesyłają wszystkim Optymalnym, których poznali podczas pobytu w Polsce, a w szczególności Pani Zuzannie Rzepeckiej, Panu Bogdanowi Tkoczowi oraz Państwu Suchowieckim wiele ciepłych słów podziękowania i wyrażają nadzieję na utrzymywanie kontaktu i wymianę doświadczeń.

Kamila i Sławomir Dulęba

Relacja ze spotkania


28 lipca optymalni z Poznania mieli okazję gościć lekarza z niemieckiej kliniki położonej w Badenii – Wirtembergi doktora Petera Heilmeyera i współpracujących z nim dietetyczek: Joli Jaromin-Bowe i Ulriki Gonder, którzy zapoznali nas z zasadami diety LOGI.

Na początku przytoczę przetłumaczony z j. niemieckiego opis Metody LOGI.

LOGI oznacza LO (low) G (Glycemic) I (Index) = niski indeks glikemiczny
Ta forma żywienia skierowana jest do pacjentów z nadwagą oraz z zespołem metabolicznym. Charakterystyczną cechą żywienia LOGI jest utrzymanie niskiej zawartości cukru we krwi. To znaczy unika się wahań stężenia cukru we krwi i jego wysokich wartości. Nacisk kładziony jest na utrzymaniem stałego, możliwie niskiego jego poziomu. Następuje wówczas szybkie spalanie tłuszczu, co umożliwia szybką redukcję masy ciała. Osiągnąć to można dzięki ograniczeniu spożycia węglowodanów i spożywaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym, dostarczając organizmowi głównie warzywa bogate w błonnik pokarmowy. Dąży się przy tym jednocześnie do spożycia odpowiednich ilości białek jak i wysokowartościowych tłuszczy, głównie olejów wielonienasyconych.
Metoda LOGI nie jest dietą! Jest czymś więcej, jest to zmiana nawyków żywieniowych.
Jej sukces bazuje na uwolnieniu się od pragnień:
- z jednej strony odżywiając się metodą LOGI dostarczamy na tyle dużych objętości pokarmu, iż żołądek szybko wysyła informację do mózgu informując go o stanie sytości;
- z drugiej strony szeroki wybór pożywienia wytwarza również ten stan zadowolenia i zmniejsza pragnienie;
- jednocześnie metoda LOGI wg jej twórców pokrywa zapotrzebowanie na substancje pokarmowe.
Odżywianie metodą LOGI charakteryzuje się poczuciem sytości z jednocześnie dobrym oddziaływaniem na przemianę tłuszczów i cukrów .
W ten sposób pozbywamy się kolejnych kilogramów unikając efektu wilczego głodu .

Na rycinie 1 przedstawiono piramidę żywienia wg metody LOGI. Zaleca się, aby jak najwięcej korzystać z dwóch najniższych poziomów, z dwóch wyższych rzadko lub wcale. U podstawy żywienia pozostają zatem:
I - spożywać często - owoce o niskiej zawartości cukru, warzywa niskoskrobiowe, masło, oliwa z oliwek, awokado
II - spożywać od czasu do czasu - produkty mleczne, orzechy, jajka, ryby, mięsa chude, drób, warzywa strączkowe
III - spożywać rzadko - ziemniaki, kukurydza, makarony, ryż, produkty z pełnoziarnistego zboża
IV - spożywać bardzo rzadko - białe pieczywo, mąka, słodycze

Ryc. 1. Piramida odżywiania wg metody LOGI

www.logi-aktuell.de
www.systemed.deZdrowotne korzyści płynące z diety LOGI


1. Redukcja produkcji insuliny i zmniejszenie ryzyka zespołu metabolicznego (poprawia się przemiana materii).
2. Zwiększone spożycie błonników i antyoksydantów (substancje chroniące nasz organizm np. witamina C).
3. Korzystniejsze zestawienie tłuszczy (działanie przeciwzapalne, zmniejszona krzepliwość krwi).
4. Łatwiejsza utrata masy ciała w przypadku osób z nadwagą i otyłością (lepsza kontrola wagi w porównaniu z dotychczasowymi metodami sprowadzającymi się wyłącznie do redukcji tłuszczy).

Metoda LOGI stała się popularna w Niemczech dzięki staraniom specjalisty od wyżywienia dr. Nicolai Worma, autora przetłumaczonej między innymi na j. polski książki „Dieta bez wyrzeczeń, ubogowęglowodanowa”. A skąd zainteresowanie żywieniem optymalnym naszych gości? Dr Heilmeyer miał okazję poznać dr. Kwaśniewskiego i żywienie optymalne na Kongresie Optymalnych, który w maju 2005 roku w Zurychu zorganizowała p. Zofia Kuzioła, stąd jego zainteresowanie wpływem żywienia optymalnego na zdrowie i chęć kontaktu z optymalnymi w Polsce. Do Polski przyjechali do swoich „starych” znajomych - Państwa Kamili i Sławomira Dulębów, ich znajomość i współpraca rozpoczęła się właśnie na tym Kongresie.
Zajmując się propagowaniem metody LOGI w Niemczech, mają mniej problemów z wprowadzaniem diety niskowęglowodanowej niż optymalni w Polsce, ponieważ:
 z porad dietetyka można bezpłatnie skorzystać 4 razy w roku, a w uzasadnionych przypadkach więcej razy - płaci za nie państwo;
 są kliniki tzw. rehabilitacyjne, gdzie przez okres 3 do 6 tygodni można skorzystać z metody LOGI. Za jej pomocą leczone są takie schorzenia jak otyłość, cukrzyca, miażdżyca, choroby nowotworowe. Pobyt w takiej klinice, jeżeli lekarz kierujący uzasadni, jest refundowany i można z niego skorzystać raz na 4 lata.

Jakie płyną wnioski z tej wizyty? Otóż świat, jeżeli chodzi o zasady zmiany w żywieniu, zdąża w tym samym kierunku: Norwegia, Szwecja, Stany Zjednoczone, a teraz też Niemcy obniżają spożycie produktów węglowodanowych, podwyższają spożycie tłuszczów nasyconych i kładą nacisk na spożywanie wysokowartościowego białka. To czego brakuje to proporcje, ale opracowanie ich to dzieło Doktora Jana Kwaśniewskiego.

Tyle informacji na gorąco, bezpośrednio po spotkaniu. Więcej na temat pobytu oraz różnic i podobieństw metody LOGI i Żywienia Optymalnego napiszemy w następnym numerze.

Zuzanna Rzepecka


PS.
O metodzie LOGI i naszych gościach można poczytać otwierając poniższe linki:
Dr. Heilmeyer Chefarzt Prävention Reha
RehaZentren Baden-Württemberg gGmbH
Rehaklinik Überruh
Bolsternang
88316 Isny im Allgäu
http://www.rehaklinik-ueberruh.de

Dipl.oec.troph. Jola Jaromin-Bowe
systemed prevent
Abteilung LOGI-Coaching
Kastanienstr. 10
44534 Lünen
www.logi-aktuell.de
www.systemed.de

Dipl. oec. troph. Ulrike Gonder
systemed prevent
Abteilung LOGI-Coaching
Kastanienstr. 10
44534 Lünen
www.logi-aktuell.de


Więcej o metodzie LOGI już wkrótce - w październikowym numerze miesięcznika "Optymalni". (red.)

 


Zakup miesięcznika Optymalni
top