aktualności 2017-05-18 01:28:32 Zapraszamy na XVI Spływ Kajakowy Optymalnych
Lido

Start >
ZAPRASZAMY NA XIV SPŁYW KAJAKOWY OPTYMALNYCH

To już czternasty rok naszej kajakowej przygody! W tym roku zmierzamy na wschodnie rubieże naszej pięknej ojczyzny i płyniemy lubelskimi rzekami. Spływ organizują i serdecznie zapraszają do odwiedzenia rodzinnych ziem - Ania Klajda oraz Basia Dąbrowska.

Jak zawsze zapraszamy wszystkich optymalnych, ich rodziny i przyjaciół z kraju oraz reszty świata do aktywnego spędzenia kilku wakacyjnych dni na kajaku i przy ognisku wśród optymalnej braci. Tym razem płyniemy rzeką Bystrzycą i Wieprzem i poznajemy Lubelszczyznę, a dla wszystkich chętnych organizujemy w przeddzień spływu niezwykle interesująca wycieczkę do Kozłówki i Lublina.
Spływ jak zawsze rozpoczyna się w ostatni czwartek lipca (tzn. 30 lipca) i trwa do niedzieli 2 sierpnia, ale wszystkich którzy zadeklarują chęć bliższego poznania Lubelszczyzny, zapraszamy już 29 lipca - w środę.

Spływ organizuje w sposób całkowicie koleżeński Basia Dąbrowska i Maria Klajda. Zgłoszenia przyjmuje i udziela wszelkich informacji Maria Klajda: e-mail: mklajda@wp.pl tel. 605543858.
Warunkiem udziału w spływie jest zgłoszenie do 1 lipca, podanie danych adresowych i nr Pesel do ubezpieczenia.
Zbieramy się nieopodal Lublina na zabytkowym wzgórzu zwanym „grodziskiem”, w Osmolicach Pierwszych. Grodzisko to malownicze i zaciszne miejsce położone w delcie dwóch rzek Bystrzycy i Kosarzewki, a dokładniej w miejscowości Osmolice .
Agroturystyka NA GRODZISKU /http://osmolice.pl/index.php/agroturystyka/ 512 964 548/
Tu rozbijamy namioty i stacjonujemy 3 noce. Chętni na bliższe poznanie Lubelszcyzny pozostają 4 lub więcej nocy.
Zbieramy się w środę - do wieczora - rozpalamy ognisko i obgadujemy wycieczkę. W planie mamy zwiedzanie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i Lublina, który może się poszczycić Starym Miastem równym warszawskiej Starówce, zamkiem i wieloma innymi ciekawymi miejscami. Jeśli chęć zwiedzania zadeklaruje 35 osób, to autokar i przewodnik wyniesie 55 zł/osobę. Inne koszty to bilety wstępu ok. 30 zł oraz jakieś dobre jedzonko na Rynku Starego Miasta, pełnego przeuroczych knajpek i barów.
Wieczorem w czwartek na wspólnej naradzie ustalamy etapy spływu. Jeśli grupa zechce, to plan może być w trakcie czwartkowej narady zmieniony, w szczególności jeśli chodzi o długość tras oraz miejsc biwakowania. Tym razem podczas całego spływu biwakujemy w jednym miejscu, a nasze auta nieopodal.

Plan:

I etap
W piątek rano tym razem pozostawiamy obozowisko oraz samochody i z niewielkim bagażem przechodzimy ok. 200 m i tuż za starym zabytkowym młynem schodzimy nad Bystrzycę, gdzie czekają na nas nowoczesne, leciutkie kajaki. Płyniemy około 15 km z krętym biegiem rzeki do zalewu Zemborzyckiego. Bystrzyca płynie miejscami przez łąki, miejscami w terenie zadrzewionym, czasami przez wioski, łącząc w sobie widoki zapamiętane z różnych poprzednich spływów. Dopływamy do ośrodka „Marina” i wracamy autobusem do Osmolic, gdzie czekają na nas przytulnie umoszczone legowiska w namiotach.

II etap
W sobotę rano, czyli koło 10:00, znowu z niewielkim węzełkiem zapasów autobusem jedziemy do Jaszczowa i spotykamy nasze kajaki na Wieprzu, gdzie rozpoczynamy drugi etap. Startujemy przy szkole w Jaszczowie. W tym miejscu dolina rzeki powoli zaczyna się zwężać. Mijamy laski łęgowe. Zanurzone w wodzie wierzby i osiki są ostoją dla licznie występujących tu bobrów. Stopniowo krajobraz zaczyna się zmieniać. Brzegi stają się coraz wyższe, poprzecinane są jarami i wąwozami. Oznacza to, że wpływamy w przełomowy odcinek Wieprza. Na lewym brzegu widzimy położone na wzniesieniu zabudowania wsi Milejów, Łańcuchowa i Ciechanek. Trasa jest niezwykle malownicza i urokliwa, doskonale nadaje się do aktywnego wypoczynku. Dopływamy do pierwszego mostu w Łęcznej. Po prawej stronie widzimy szerokie łąki. Na jednym z piaszczystych zakoli kończymy etap i wracamy do Osmolic. I tu nas czeka bal: lubelskie smakołyki... – wiadomo: pirogi, ognisko - i tańce i śpiewy do rana. Uprasza się o zabranie gitar, bębenków i innych instrumentów, śpiewników, strojów balowych, koralików, pierścionków itp.

III etap
W niedzielę płyniemy z Łęcznej do Kijan. Czas spływu ok. 4-5 godzin. Startujemy na nadwieprzańskich łąkach w okolicy Łęcznej. Wpływamy w odcinek, w którym Wieprz „przebija się” przez Wyżynę Lubelską. Wysokie brzegi wznoszą się do 20 metrów ponad poziom wody. Nurt staje się szybszy, czasem nawet widać małe bystrza. Zbocza doliny porasta ciepłolubna roślinność, można tu spotkać rzadkie gatunki traw i ziół. Jeśli na horyzoncie zobaczymy szpicę kościoła to znak, że dopływamy do Kijan. Tu wsiadamy do autobusu i wracamy do obozowiska, po drodze planując następny spływ. Wieczorkiem czule żegnamy się - wracamy lub zostajemy, by odpoczywać i dalej zwiedzać w drodze powrotnej... Zamość, Kazimierz, Puławy, Nałęczów.

Koszty: około 160 zł od osoby w zależności od liczebności spływowiczów.

W tym:
- pobyt na polu biwakowym,
- wypożyczenie kajaków,
- ubezpieczenie,
- wynajęcie autokaru,
- parking,
- ogniska i sobotni bal.

Wyżywienie i namioty we własnym zakresie.

Nie jest ważne czy potrafisz, ważne czy chcesz... Do zobaczenia na szlaku!

Maria Klajda

 


Zakup miesięcznika Optymalni
top