aktualności 2017-05-18 01:28:32 Zapraszamy na XVI Spływ Kajakowy Optymalnych
Lido

Start >
Przerw w budowie być nie może… - relacja z konferencji w Ciechocinku

W sobotę 7 czerwca w Ciechocinku odbyła się konferencja „BUDUJEMY OPTYMALNĄ PRZYSZŁOŚĆ WG WIEDZY DR. JANA KWAŚNIEWSKIEGO” zorganizowana z okazji 16-lecia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Optymalnych.

Uczestników konferencji powitał Prezes ZG OSO Bogdan Tkocz, który z zadowoleniem zauważył, że niezmiennie od lat Ciechocinek jest życzliwym gospodarzem, a optymalni czują się w tej swoistej kolebce ŻO bardzo dobrze.
Konferencję bardzo płynnie poprowadziła Grażyna Borkowicz, prezes słupeckiego Oddziału OSO, która na wstępie nakreśliła pokrótce historię OSO: „W dniu 3 maja 1998 roku z inicjatywy Adama Jany, mieszkańca Jaworzna, znającego już wtedy od kilku lat zasady diety optymalnej dr. Jana Kwaśniewskiego, w Jaworznie zorganizowane zostało spotkanie z dr. Kwaśniewskim, na którym to zawiązany został Komitet Założycielski Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Bractw Optymalnych im. Ks. Prof. Wł. Sedlaka. Uzgodniono, iż głównym założeniem Stowarzyszenia powinno być zrzeszanie osób popierających zasady żywienia optymalnego wg. wiedzy dr J. Kwaśniewskiego, oraz propagowanie tego modelu żywienia w Polsce i na całym świecie. Takie priorytety mamy do dziś, choć po śmierci inicjatora działalności Stowarzyszenia, Adama Jany, zmieniliśmy nazwę na krótszą – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Optymalnych i naszego patrona, którym jest właśnie Adam Jany”.
Z kolei kilka słów o historii ŻO i doświadczeń na drodze życiowej dr. Kwaśniewskiego przekazał zebranym Tomasz Kwaśniewski.
Następnie zgromadzeni na Sali uczestnicy wysłuchali wykładów dotyczących ŻO. Referaty przedstawiły lek. Agata Płowecka z Częstochowy - „Cukrzyca i miażdżyca - nie ma skutku bez przyczyny” oraz lek. Barbara Dąbrowska z Opola Lubelskiego - „Żywienie optymalne regeneracją organizmu w stanach onkologicznych”. Obie panie są lekarzami rodzinnymi i na co dzień spotykają się z wieloma chorobami, u których podstaw tkwi nieprawidłowa dieta. Same stosują ŻO i polecają je swoim pacjentom. Ciekawe prezentacje przedstawili Zuzanna Rzepecka – starszy doradca ŻO i prezes Oddziału z Poznania - Żywienie najważniejszą funkcją życiową oraz mgr Jacek Kruszyński – fizjoterapeuta - Podstawy biochemii a prądy selektywne w ŻO.
Wystąpiła następnie mgr Marta Steczkowska z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk. Zaprezentowała ona wyniki badań, które dotyczyły „Oceny wskaźników metabolizmu glukozy u osób stosujących ubogowęglowodanową dietę bogatotłuszczową dłużej niż 1 rok”.
Kolejny gość-wykładowca, Henryk Atemborski, przyjechał do nas z Nowej Sarzyny na… motorze. Ci, którzy go znają powiedzą – cóż to wielkiego dla kogoś, kto 12 lat temu objechał rowerem całą Europę. Może i jest w tym trochę racji… Pan Henryk permanentnie robi bowiem rzeczy niewiarygodne – dwa lata temu objechał motorowerem Wyspy Brytyjskie. Jeździ też na nartach – zjechał ostatnio z najwyższego dostępnego w Alpach wyciągami szczytu. Ma 87 lat.
W przerwie konferencji można było poczęstować się kawą bądź herbatą i sernikiem, optymalnym - oczywiście, wg autorskiego przepisu Hanny Suchowieckiej z Arkadii Ciechocinek, upieczonym przez nią samą oraz zakupić książki z naszej księgarni wysyłkowej.
Półgodzinny film na temat naszego Stowarzyszenia i żywienia optymalnego, przygotowany przez Marka Konopkę doradcę żywieniowego z Rybnika, rozpoczął drugą część konferencji. Pan Marek chwilę potem opowiedział – posługując się slajdami - jak schudł ponad 60 kilogramów odzyskując prezencję i dobre samopoczucie.
W części poświęconej prezentacji osiągnieć prezesów Oddziałów OSO wystąpili m.in. Teresa Szczepanek (Ustroń), Regina Ciereszko (Wejherowo), Kazimierz Pipia (Katowice), Marzena Zielińska (Czeladź). Lek. stom. Janina Kluczyńska, skarbnik ZG OSO, niestety nie mogła dojechać. Przesłany przez nią tekst wystąpienia „16 wymagających lat działania OSO - pomysły i ich realizacje” opublikujemy w lipcowym numerze, podobnie jak treści listów prezesów Oddziałów – Anny Kazuby ze Szczecina i Tadeusza Czopa z Łaz, które to z braku czasu nie zostały odczytane na Sali.
(ebw)

Pełną relację z konferencji opublikujemy w lipcowym numerze miesięcznika „Optymalni”.

Dziękujemy:
Sponsorowi poczęstunku - Markowi Szołtyskowi z Karczmy „Rajcula” w Paniówkach
Za wielkie zaangażowanie w organizację konferencji – Arkadii Ciechocinek, a szczególnie Tadeuszowi Suchowieckiemu
Grażynie Borkowicz – prezesowi Oddziału OSO w Słupcy – dzięki której scenografia nabrała wyjątkowego wyrazu

 


Zakup miesięcznika Optymalni
top