aktualności 2017-05-18 01:28:32 Zapraszamy na XVI Spływ Kajakowy Optymalnych
Lido

Start >
Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest na świecie w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga*. W 2006 roku rozpoczęto kampanię „Zjednoczeni na Rzecz Cukrzycy”, mającą na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy. Uznano za konieczne zwiększenie wysiłków w celu promowania i poprawy ludzkiego zdrowia, a także zapewnienie lepszego dostępu do leczenia i edukacji diabetologicznej.

My wpisujemy się w te działania edukacyjne i mówimy:

Cukrzyca jest uleczalna!

Przyczyną cukrzycy jest dieta zawierająca tłuszcze i węglowodany spożywa¬ne w ilościach kalorycznie zbliżonych (np. po 45% energii z tłuszczu i węglowodanów). Człowiek, w którego diecie cukry i tłuszcze są spożywane w ilościach kalorycznie zbliżonych, po¬dobny jest do samochodu, który połowę energii otrzymuje w benzynie (tłuszcze), a połowę w węglu z wodą (węglowodany) - cukry na 180 g zawierają 72 g węgla i 108 g wody. Takie „paliwo" nie nadaje się nawet dla parowozu, a tym bardziej nie nadaje się dla Człowieka. W takich warunkach żaden kierowca nie wylewa benzyny i nie jeździ na węglu z wodą. Jeździ mniej, tylko na benzynie, część węgla przetwarza na benzynę, a jego nadmiar wydala. Podobnie jest z człowiekiem. Dlatego żaden człowiek nie może zachorować na „tłuszczycę”, a na cukrzycę choruje wielu ludzi.
dr Jan Kwaśniewski

Obecnie przyjmuje się, że cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, związaną z rozwojem i poprawą bytu współczesnych społeczeństw. Brak zrozumienia istoty choroby uniemożliwia skuteczne jej leczenie. Standardy przewidują leczenie najpierw przy pomocy środków zwiększających wrażliwość na insulinę oraz zwiększające wydzielanie insuliny, a następnie podawanie insuliny – leczenie, jak wiadomo, trwa do końca życia. W diecie chorych, węglowodany mają stanowić około 50-60% zapotrzebowania energetycznego. I właśnie to zalecenie jest swoistą pułapką, która wpędza chorego w „błędne koło”. Żywienie Optymalne przypomina nieco pierwsze diety cukrzycowe. Podstawowym założeniem diety jest ograniczenie spożycia węglowodanów, dzięki czemu spada zapotrzebowanie na insulinę, co prowadzi do szybkiej normalizacji glikemii. Dochodzi do osiągnięcia równowagi i zamknięcia wychyleń glikemii w stosunkowo wąskich granicach, między 100 a 140 mg% w ciągu doby. Pozornym paradoksem na Żywieniu Optymalnym jest występowanie wyższych poziomów cukru na czczo, przed pierwszym posiłkiem. Ważnym elementem, o którym nie można zapominać, jest odpowiednie zbilansowanie pozostałych składników odżywczych, a zwłaszcza białka. Jest ono oczywiście materiałem budulcowym i powinno się go dostarczać tyle, ile jest potrzebne do procesów regeneracyjnych. Według WHO człowiek zużywa na dobę od 0,5-0,7 białka na kg masy ciała. Podaż przekraczająca znacznie tę ilość będzie skutkować rozchwianiem glikemii. Objawem nadmiernego spożycia białka są zazwyczaj znacznie podwyższone poranne poziomy glukozy. W prowadzeniu chorych na cukrzycę typu II ważne jest indywidualne podejście lekarza i analiza przypadku na podstawie przynajmniej kilkudniowych profilów glikemicznych.

lek. med. Przemysław Pala

*W Polsce, za zgodą Federacji, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków organizuje obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w rocznicę odkrycia insuliny, tj. 27 czerwca


 


Zakup miesięcznika Optymalni
top