aktualności 2017-05-18 01:28:32 Zapraszamy na XVI Spływ Kajakowy Optymalnych
Lido

Start >
Już mówi się otwarcie - szczepionka przeciwko świńskiej grypie nie jest w pełni bezpieczna

Szczepionka przeciwko świńskiej grypie zwiększa ryzyko narkolepsji
Szczepionka przeciwko świńskiej grypie H1N1 z 2009 r. tak jak wcześniej podejrzewano mogła jednak wywoływać u dzieci narkolepsję, chorobę powodująca nadmierną senność i napady snu w ciągu dnia – informuje w najnowszym wydaniu "British Medical Journal".
Pismo twierdzi, że znaleziono "związek przyczynowy" między podawanymi wtedy preparatami, takimi jak Pandemrix koncernu farmaceutycznego GlaxoSmithKline, oraz zwiększonym ryzykiem zachorowania na narkolepsją. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że najbardziej narażone są dzieci od 4. do 18. roku życia.
BMJ powołuje się na najnowsze badania brytyjskich specjalistów. Przeanalizowano przypadki 245 dzieci w Wielkiej Brytanii, spośród których u 75 stwierdzono narkolepsję po 2008 r. Jedenaścioro z tych dzieci otrzymało szczepionkę przeciwko świńskiej grypie zawierającej tzw. adjuwant o symbolu AS03, czyli substancję chemiczną wzmacniającą jej działanie. Reuters wcześniej informował, że podobne zachorowania wśród dzieci i nastolatków zgłaszają także inne kraje, takie jak Norwegia, Finlandia, Francja oraz Irlandia.Prof. Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy powiedziała, że w Polsce nie mam takiego problemu, ponieważ szczepionka przeciwko świńskiej grypie z 2009 r. nie była w naszym kraju w ogóle stosowana. Nasze ministerstwo zdrowia nie zdecydowało się na zakup tego preparatu m.in. właśnie z obawy, że nie został on dostatecznie przebadany. Według BMJ, preparat może zwiększać ryzyko narkolepsji aż 14-krotnie. Rzecznik prasowy GlaxoSmithKline powiedział, że koncern pragnie jak najwięcej dowiedzieć się o potencjalnej roli jaką szczepionka przeciwko świńskiej grypie może pełnić w rozwoju narkolepsji. Dodał jednak, że z dotychczasowych badań nie wynika jednoznacznie, że Pandemrix zwiększa ryzyko narkolepsji u dzieci.
European Medicines Agency zaleca by ograniczyć stosowanie tej szczepionki u osób poniżej 20. roku życia. Pandemrix został zastosowany u ponad 30 mln osób w 47 krajach na przełomie 2009 i 2010 r. gdy wybuchła świńska grypa wywoływana przez wirus H1N1. Najczęściej - w przeliczeniu na liczbę mieszkańców - podawano ją w Szwecji. Zaszczepiono nią wtedy 5 mln Szwedów (59 proc. ludności).
Szczepionka poza Polską nie była stosowana również m.in. w USA.
(JS)

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/szczepionka-przeciwko-swinskiej-grypie-zwieksza-ry,1,5434136,wiadomosc.html

Zachęcamy do zapoznania się z innymi materiałami na temat szczepionek, zamieszczonymi na naszej stronie internetowej, np. tutaj

 


Zakup miesięcznika Optymalni
top