Dodano: 2017-05-18

Wracamy do początków i w 2017 płyniemy dolnym odcinkiem Drawy i Mierzęcką Strugą Jak zawsze zapraszamy wszystkich optymalnych, ich rodziny i przyjaciół - z kraju oraz reszty świata - do aktywnego spędzenia kilku wakacyjnych dni na kajaku i przy ognisku wśród optymalnej braci.

Płyniemy najpiękniejszym odcinkiem Mierzęckiej Strugi zwanej też Mierzęcinką -dziką meandrującą rzeką głęboko miejscami wcinającą się w głębokie wąwozy porośnięte wiekowymi bukami. Dolny odcinek Drawy część z nas jeszcze pamięta. Rzeka miejscami płynie łąkami czasem wpływa w głęboki wąwóz, a miejscami nabiera charakteru górskiego. Aktywność bobrów i naturalna erozja tworzą uroczyska, przez co rzeka jest nieco trudniejsza, przegradzają ją liczne zwalone, głównie przez bobry drzewa, których omijanie przy silnym nurcie dostarcza niezapomnianych wrażeń… 
Spływ jak zawsze rozpoczyna się w ostatni czwartek tzn. 27 lipca i trwa do niedzieli 30 lipca. 
Spotykamy w PRZYSTANI DRAWA w miejscowości Przeborowo tuż nad Drawą. Są tu miejsca na polu namiotowym wyposażonym w toalety i prysznice z ciepłą wodą o dobrym standardzie oraz kuchnia pod wiatą - jest energia elektryczna. Na terenie pola rozmieszczone są stoły z ławami, miejsca na ognisko oraz wiata. Są też 2 domki czteroosobowe i można je zarezerwować u Pani Lidii właścicielki pola. Kto jedzie pociągiem po wcześniejszym powiadomieniu może być odebrany z Krzyżą, który jest węzłową stacją w kierunku Szczecina. Zostajemy tu na trzy noclegi, a można i na więcej - wszak to Puszcza Notecka, a okolice pełne grzybów i ryb w jeziorach! 
Dojazd łatwy - wystarczy adres: Przystań Drawa - Przeborowo 27 - 66-551 Przeborowo - tel. 601629954. Odległość od większych miejscowości Krzyż, Drezdenko około 7 km. 
Plan: 
I etap 
W piątek rano, jeśli nam się uda to nieco wcześniej, pozostawiamy obozowisko oraz samochody i z niewielkim bagażem wsiadamy do autobusu. Przemieszczamy się do miejscowości Mierzęcin - tu piękny pałac i ciekawe ogrody mogą być powodem, aby wstać raniutko. Płyniemy około 19 km z krętym biegiem Mierzęcinki, a potem Drawy do Przeborowa i jak zawsze rozrywki wszelakie w podgrupach, a wieczorem ognisko śpiewy i tańce. 
II etap 
W sobotę rano, czyli koło 10:00, znowu z niewielkim węzełkiem zapasów…można większym, bo na szlaku piękne miejsca do popasania, autobusem jedziemy do Starego Osieczna, gdzie czekają nasze kajaki i rozpoczynamy drugi etap do Przeborowa. Ale wieczorem jubileuszowy bal pełen emocji i niespodzianek, ognisko i tańce i śpiewy do rana. Uprasza się o zabranie gitar, bębenków i innych instrumentów, śpiewników, strojów balowych najlepiej w stylu naszej młodości lata siedemdziesiąte, osiemdziesiąte… Dziewczętom przypominam o zabraniu koralików do ozdoby i wymiany. Ogłaszam też kolejny konkurs na najciekawsze nakrycie głowy. Najbardziej oryginalne pomysły będą walczyć o nagrodę komandora - warto! 
III etap 
W niedzielę płyniemy z Przeborowa, mijając metę na Drawie do Starych Bielic, bo tu Drawa kończy bieg i leniwie wpływa do Noteci, którą już łatwo do Warty, Odry i potem do morza. Czas spływu ok. 4-5 godz. Tu wsiadamy do autobusu i wracamy do obozowiska - po drodze planujemy następny spływ. Wieczorkiem czule żegnamy się wracamy do domku lub zostajemy, by odpoczywać wśród pięknych lasów i jezior. 

Spływ organizuje w sposób całkowicie koleżeński Maria Klajda. Zgłoszenia przyjmuje i udziela wszelkich informacji Maria Klajda - e-mail: mklajda@wp.pl tel. 605543858. 

Warunkiem udziału w spływie jest zgłoszenie do 1 lipca, podanie danych adresowych i pesela do ubezpieczenia. 
Koszty około 180 zł od osoby, w zależności od liczebności spływowiczów, zawierają: 
- pobyt na polu biwakowym 
- wypożyczenie kajaków 
- ubezpieczenie 
- wynajęcie autokaru 
- parking
- ogniska 
- sobotni bal z pysznym jedzonkiem. 

Wyżywienie i namioty we własnym zakresie! 
Nie jest ważne czy potrafisz, ważne czy chcesz... 
Do zobaczenia na szlaku! 

Maria Anna Klajda 
605543858

Aktualności

 • WESOŁYCH ŚWIĄT!

  Wszystkim członkom i sympatykom naszego Stowarzyszenia życzymy, by te Święta Wielkanocne wniosły do Waszych serc wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha i spokój, ciepło i nadzieję.

  Zarząd Główny OSO

  Dodano: 2019-04-18
  Czytaj więcej >
 • Nowe władze OSO

  W dniu 9 marca 2019 r. w Jaworznie, w audytorium Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się Walne Zebranie Członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Optymalnych im. Adama Jany. Nad poprawnością przebiegu Walnego Zebrania czuwał mecenas Tomasz Uchroński. Głównym punktem porządku obrad był wybór członków Zarządu Głównego OSO oraz wybór członków Komisji Rewizyjnej OSO. I tak wybrano nowe władze OSO w składzie:

  Zarząd Główny

  Prezes:   Ewa Borycka-Wypukoł

  V-ce Prezes: Ewa Łukaszek Gwóźdź

  V-ce Prezes: Bogdan Tkocz

  Skarbnik: Janina Kluczyńska

  Sekretarz: Teresa Szczepanek

  Członkowie: Alina Szekiel

                          Krystian Brząkalik

                      Emilian Glinkowski

                      Dominik Korzanowski

   

  Komisja Rewizyjna:

  Przewodniczący: Tadeusz Suchowiecki

  V-ce Przewodnicząca: Teresa Skoczewska

  Członkowie: Marzena Zielińska

                       Wojciech Kuder

                       Kazimierz Pipia

   

   

  Dodano: 2019-03-20
  Czytaj więcej >
 • BIURO OSO - TELEFONY

  Przypominamy, że kontakt telefoniczny z nami (w sprawie zamówień, pytań, wniosków) jest możliwy pod następującymi numerami telefonów, które w ramach wolontariackiej współpracy odbiera pani Alina Szekiel z Arkadii w Katowicach:

  Numer stacjonarny: 32 616 51 82, komórkowy: 698 185 291 w godzinach:

  poniedziałek: 12.00 – 17.00

  wtorek-piątek: 9.00 – 14.00

  Bardzo prosimy o dostosowanie się do tych godzin. Pamiętajmy, że każdy powinien żyć tak, by mieć czas i na pracę, i na odpoczynek. Chcąc szacunku dla siebie – okazujmy go też innym!

  Zamówienia można składać też przez pocztę e-mail biuro@optymalni.org.pl

  Przypominamy, iż wysyłka zamówień odbywać się będzie teraz RAZ W TYGODNIU – W ŚRODY, a nie jak w ub.latach dwa razy w tygodniu, dlatego też prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość.

  Dodano: 2019-02-04
  Czytaj więcej >
 • Walne Zebranie Członków

  OGŁOSZENIE

  Zarząd Główny Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Optymalnych  na podstawie uchwały ZG z dn.06.10.2018r. serdecznie zaprasza członków Stowarzyszenia na Walne Zebranie Członków, które odbędzie się dnia 09.03.2019 r. (sobota) w Audytorium Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, Rynek Główny 17.
  Zebranie zwołane jest na godz. 11.00 w pierwszym terminie. Drugi termin określa się na godz. 11.30.

  ***
  Zgodnie z uchwałą ZG z dn.06.10.2018r. w zebraniu mogą wziąć udział tylko członkowie OSO, którzy opłacili składki członkowskie na dzień 31.12.2018r.

  Dodano: 2019-02-04
  Czytaj więcej >
 • Zapraszamy na pożegnanie karnawału – optymalne, że HEJ!

  TEGO JESZCZE NIE BYŁO!

  Ogólnopolskie Stowarzyszenie Optymalnych z wielką przyjemnością zaprasza Państwa na:

  Pożegnanie karnawału – optymalne, że HEJ!

  Ustroń -  02-03.03.2019 r.

  Program:

  Sobota

  10.00 – zakwaterowanie w Pensjonacie „Źródełko”

  10.30 – wykład przy kawie i cieście optymalnym:
  - Ciekawostka: „Czy Platforma Schumanna 3D wspomaga leczenie?” System, działanie i efekty zdrowotne masażu tego typu omówi naturoterapeuta Edward Sikora.
  - Komentarz nt. wykładu – możliwość zadawania pytań - mgr fizjoterapii Jacek Kruszyński

  13.00 – obiad

  15.00 – wyjazd na konny kulig do Wisły

  Dodano: 2019-02-04
  Czytaj więcej >
 • To już… 20 lat! Program jubileuszowej konferencji w Ciechocinku

  Świętujmy razem Jubileusz naszego Stowarzyszenia!

  8 września 2018 – Ciechocinek           Miejsce: Kino „Zdrój”, Ciechocinek, ul. Żelazna 5

  Godzina: 10.30 – 16.30

  Program:

  10.30 – 13.00 – Wystąpienia prelegentów
  - Bogdan Tkocz, prezes ZG OSO
  - Teresa Szczepanek – starszy doradca ŻO, prezes Oddziału OSO w Ustroniu, sekretarz ZG OSO

  Uroczyste wręczenie dyplomów doradcom żywieniowym, którzy w ostatnim czasie zdali pomyślnie egzamin

  W ramach prowadzonych od 2006 r. przez Katedrę i Zakład Bromatologii UM w Poznaniu badań nad wpływem ŻO na stan odżywienia i zdrowia osób stosujących ten sposób żywienia
  - prof. dr hab. Juliusz Przysławski i dr n. farm. Izabela Bolesławska
  zaprezentują wyniki ostatnich badań. Będzie to prezentacja nt. „Sposób żywienia a osoczowe stężenie aktywnych metabolitów wit. D” .
   

  Dodano: 2018-08-10
  Czytaj więcej >
Zobacz wszystkie aktualności

1%

DLA ZDROWIA
I LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI