Dodano: 2017-05-18

Wracamy do początków i w 2017 płyniemy dolnym odcinkiem Drawy i Mierzęcką Strugą Jak zawsze zapraszamy wszystkich optymalnych, ich rodziny i przyjaciół - z kraju oraz reszty świata - do aktywnego spędzenia kilku wakacyjnych dni na kajaku i przy ognisku wśród optymalnej braci.

Płyniemy najpiękniejszym odcinkiem Mierzęckiej Strugi zwanej też Mierzęcinką -dziką meandrującą rzeką głęboko miejscami wcinającą się w głębokie wąwozy porośnięte wiekowymi bukami. Dolny odcinek Drawy część z nas jeszcze pamięta. Rzeka miejscami płynie łąkami czasem wpływa w głęboki wąwóz, a miejscami nabiera charakteru górskiego. Aktywność bobrów i naturalna erozja tworzą uroczyska, przez co rzeka jest nieco trudniejsza, przegradzają ją liczne zwalone, głównie przez bobry drzewa, których omijanie przy silnym nurcie dostarcza niezapomnianych wrażeń… 
Spływ jak zawsze rozpoczyna się w ostatni czwartek tzn. 27 lipca i trwa do niedzieli 30 lipca. 
Spotykamy w PRZYSTANI DRAWA w miejscowości Przeborowo tuż nad Drawą. Są tu miejsca na polu namiotowym wyposażonym w toalety i prysznice z ciepłą wodą o dobrym standardzie oraz kuchnia pod wiatą - jest energia elektryczna. Na terenie pola rozmieszczone są stoły z ławami, miejsca na ognisko oraz wiata. Są też 2 domki czteroosobowe i można je zarezerwować u Pani Lidii właścicielki pola. Kto jedzie pociągiem po wcześniejszym powiadomieniu może być odebrany z Krzyżą, który jest węzłową stacją w kierunku Szczecina. Zostajemy tu na trzy noclegi, a można i na więcej - wszak to Puszcza Notecka, a okolice pełne grzybów i ryb w jeziorach! 
Dojazd łatwy - wystarczy adres: Przystań Drawa - Przeborowo 27 - 66-551 Przeborowo - tel. 601629954. Odległość od większych miejscowości Krzyż, Drezdenko około 7 km. 
Plan: 
I etap 
W piątek rano, jeśli nam się uda to nieco wcześniej, pozostawiamy obozowisko oraz samochody i z niewielkim bagażem wsiadamy do autobusu. Przemieszczamy się do miejscowości Mierzęcin - tu piękny pałac i ciekawe ogrody mogą być powodem, aby wstać raniutko. Płyniemy około 19 km z krętym biegiem Mierzęcinki, a potem Drawy do Przeborowa i jak zawsze rozrywki wszelakie w podgrupach, a wieczorem ognisko śpiewy i tańce. 
II etap 
W sobotę rano, czyli koło 10:00, znowu z niewielkim węzełkiem zapasów…można większym, bo na szlaku piękne miejsca do popasania, autobusem jedziemy do Starego Osieczna, gdzie czekają nasze kajaki i rozpoczynamy drugi etap do Przeborowa. Ale wieczorem jubileuszowy bal pełen emocji i niespodzianek, ognisko i tańce i śpiewy do rana. Uprasza się o zabranie gitar, bębenków i innych instrumentów, śpiewników, strojów balowych najlepiej w stylu naszej młodości lata siedemdziesiąte, osiemdziesiąte… Dziewczętom przypominam o zabraniu koralików do ozdoby i wymiany. Ogłaszam też kolejny konkurs na najciekawsze nakrycie głowy. Najbardziej oryginalne pomysły będą walczyć o nagrodę komandora - warto! 
III etap 
W niedzielę płyniemy z Przeborowa, mijając metę na Drawie do Starych Bielic, bo tu Drawa kończy bieg i leniwie wpływa do Noteci, którą już łatwo do Warty, Odry i potem do morza. Czas spływu ok. 4-5 godz. Tu wsiadamy do autobusu i wracamy do obozowiska - po drodze planujemy następny spływ. Wieczorkiem czule żegnamy się wracamy do domku lub zostajemy, by odpoczywać wśród pięknych lasów i jezior. 

Spływ organizuje w sposób całkowicie koleżeński Maria Klajda. Zgłoszenia przyjmuje i udziela wszelkich informacji Maria Klajda - e-mail: mklajda@wp.pl tel. 605543858. 

Warunkiem udziału w spływie jest zgłoszenie do 1 lipca, podanie danych adresowych i pesela do ubezpieczenia. 
Koszty około 180 zł od osoby, w zależności od liczebności spływowiczów, zawierają: 
- pobyt na polu biwakowym 
- wypożyczenie kajaków 
- ubezpieczenie 
- wynajęcie autokaru 
- parking
- ogniska 
- sobotni bal z pysznym jedzonkiem. 

Wyżywienie i namioty we własnym zakresie! 
Nie jest ważne czy potrafisz, ważne czy chcesz... 
Do zobaczenia na szlaku! 

Maria Anna Klajda 
605543858

Aktualności

 • NOWOŚĆ - w naszej księgarni wysyłkowej!

  "Książka pani Bożeny Borzęckiej "Czy cukrzyca zabije wszystkich?" jest fantastyczną formą przekazania ważnych informacji o tym, w jaki sposób poszczególne składniki pokarmowe są metabolizowane w naszym organizmie. Jednocześnie, trudne dla przeciętnego czytelnika mechanizmy i zależności zachodzące w człowieku, zostały przedstawione w prosty i przystępny sposób. TO JEST BARDZO WAŻNE!" - pisze dr Ewa Łukaszek-Gwóźdź

  Dodano: 2020-05-19
  Czytaj więcej >
 • Wspominamy Doktora Jana Kwaśniewskiego

  Dziś mija pierwsza rocznica śmierci Doktora Jana Kwaśniewskiego.

  „Mędrzec będzie żył tyle, ile żyć powinien, a nie tyle, ile żyć może.”
  Seneka Starszy

  Dla tych, którzy zostają, zawsze jest za wcześnie...

  R. I. P.

  Dodano: 2020-05-16
  Czytaj więcej >
 • XIX SPŁYW KAJAKOWY OPTYMALNYCH

  XIX SPŁYW KAJAKOWY OPTYMALNYCH
  JEST PLAN – CHCIEĆ TO MÓC!
  W 2020 roku zbieramy się na granicy Unii Europejskiej i płyniemy Bugiem.
  Jak zawsze zapraszamy wszystkich optymalnych, ich rodziny i przyjaciół z kraju oraz reszty świata do aktywnego spędzenia kilku wakacyjnych dni
  na kajaku, przy ognisku, wśród optymalnej braci.
   Czas akcji: od ostatniego czwartku lipca (30.07) do niedzieli 2 sierpnia

  Dodano: 2020-05-07
  Czytaj więcej >
 • Poznański Oddział OSO zaprasza na spotkania online!

  Drodzy Optymalni. Po ostatnim spotkaniu, kolejne osoby zgłosiły chęć udziału w spotkaniach Optymalnych online. Takich osób zarejestrowanych jest już ponad 90. Dokonaliśmy wielu modyfikacji i maile nie powinny już ginąć. Jednocześnie wdrożyliśmy system, dzięki któremu możecie dołączyć do spotkania bezpośrednio z naszej strony, klikając w odpowiedni link.

  Dodano: 2020-05-05
  Czytaj więcej >
 • Radosnych Świąt!

  Życzymy Wam, Drodzy Optymalni, by te Święta Wielkanocne wniosły do Waszych serc wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha i spokój, ciepło i nadzieję. Patrzmy w przyszłość pozytywnie!

  Redakcja miesięcznika „Optymalni” oraz ZG OSO

  Dodano: 2020-04-11
  Czytaj więcej >
 • UWAGA! PRZESUWAMY TERMIN KONFERENCJI!

  Drodzy Państwo,
  W związku z podejmowanymi wszelkimi możliwymi działaniami o charakterze profilaktycznym władze państwowe nakazały odwołanie wszelkich imprez masowych, a władze kolejnych miast zawieszają działalność instytucji kultury, by ograniczyć do minimum gromadzenie się ludzi w przestrzeniach zamkniętych.

  Dodano: 2020-03-11
  Czytaj więcej >
Zobacz wszystkie aktualności

1%

DLA ZDROWIA
I LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI