Dodano: 2017-05-18

Wracamy do początków i w 2017 płyniemy dolnym odcinkiem Drawy i Mierzęcką Strugą Jak zawsze zapraszamy wszystkich optymalnych, ich rodziny i przyjaciół - z kraju oraz reszty świata - do aktywnego spędzenia kilku wakacyjnych dni na kajaku i przy ognisku wśród optymalnej braci.

Płyniemy najpiękniejszym odcinkiem Mierzęckiej Strugi zwanej też Mierzęcinką -dziką meandrującą rzeką głęboko miejscami wcinającą się w głębokie wąwozy porośnięte wiekowymi bukami. Dolny odcinek Drawy część z nas jeszcze pamięta. Rzeka miejscami płynie łąkami czasem wpływa w głęboki wąwóz, a miejscami nabiera charakteru górskiego. Aktywność bobrów i naturalna erozja tworzą uroczyska, przez co rzeka jest nieco trudniejsza, przegradzają ją liczne zwalone, głównie przez bobry drzewa, których omijanie przy silnym nurcie dostarcza niezapomnianych wrażeń… 
Spływ jak zawsze rozpoczyna się w ostatni czwartek tzn. 27 lipca i trwa do niedzieli 30 lipca. 
Spotykamy w PRZYSTANI DRAWA w miejscowości Przeborowo tuż nad Drawą. Są tu miejsca na polu namiotowym wyposażonym w toalety i prysznice z ciepłą wodą o dobrym standardzie oraz kuchnia pod wiatą - jest energia elektryczna. Na terenie pola rozmieszczone są stoły z ławami, miejsca na ognisko oraz wiata. Są też 2 domki czteroosobowe i można je zarezerwować u Pani Lidii właścicielki pola. Kto jedzie pociągiem po wcześniejszym powiadomieniu może być odebrany z Krzyżą, który jest węzłową stacją w kierunku Szczecina. Zostajemy tu na trzy noclegi, a można i na więcej - wszak to Puszcza Notecka, a okolice pełne grzybów i ryb w jeziorach! 
Dojazd łatwy - wystarczy adres: Przystań Drawa - Przeborowo 27 - 66-551 Przeborowo - tel. 601629954. Odległość od większych miejscowości Krzyż, Drezdenko około 7 km. 
Plan: 
I etap 
W piątek rano, jeśli nam się uda to nieco wcześniej, pozostawiamy obozowisko oraz samochody i z niewielkim bagażem wsiadamy do autobusu. Przemieszczamy się do miejscowości Mierzęcin - tu piękny pałac i ciekawe ogrody mogą być powodem, aby wstać raniutko. Płyniemy około 19 km z krętym biegiem Mierzęcinki, a potem Drawy do Przeborowa i jak zawsze rozrywki wszelakie w podgrupach, a wieczorem ognisko śpiewy i tańce. 
II etap 
W sobotę rano, czyli koło 10:00, znowu z niewielkim węzełkiem zapasów…można większym, bo na szlaku piękne miejsca do popasania, autobusem jedziemy do Starego Osieczna, gdzie czekają nasze kajaki i rozpoczynamy drugi etap do Przeborowa. Ale wieczorem jubileuszowy bal pełen emocji i niespodzianek, ognisko i tańce i śpiewy do rana. Uprasza się o zabranie gitar, bębenków i innych instrumentów, śpiewników, strojów balowych najlepiej w stylu naszej młodości lata siedemdziesiąte, osiemdziesiąte… Dziewczętom przypominam o zabraniu koralików do ozdoby i wymiany. Ogłaszam też kolejny konkurs na najciekawsze nakrycie głowy. Najbardziej oryginalne pomysły będą walczyć o nagrodę komandora - warto! 
III etap 
W niedzielę płyniemy z Przeborowa, mijając metę na Drawie do Starych Bielic, bo tu Drawa kończy bieg i leniwie wpływa do Noteci, którą już łatwo do Warty, Odry i potem do morza. Czas spływu ok. 4-5 godz. Tu wsiadamy do autobusu i wracamy do obozowiska - po drodze planujemy następny spływ. Wieczorkiem czule żegnamy się wracamy do domku lub zostajemy, by odpoczywać wśród pięknych lasów i jezior. 

Spływ organizuje w sposób całkowicie koleżeński Maria Klajda. Zgłoszenia przyjmuje i udziela wszelkich informacji Maria Klajda - e-mail: mklajda@wp.pl tel. 605543858. 

Warunkiem udziału w spływie jest zgłoszenie do 1 lipca, podanie danych adresowych i pesela do ubezpieczenia. 
Koszty około 180 zł od osoby, w zależności od liczebności spływowiczów, zawierają: 
- pobyt na polu biwakowym 
- wypożyczenie kajaków 
- ubezpieczenie 
- wynajęcie autokaru 
- parking
- ogniska 
- sobotni bal z pysznym jedzonkiem. 

Wyżywienie i namioty we własnym zakresie! 
Nie jest ważne czy potrafisz, ważne czy chcesz... 
Do zobaczenia na szlaku! 

Maria Anna Klajda 
605543858

Aktualności

 • Spotkajmy się w Ciechocinku - 14 września!

  Drodzy Optymalni Przyjaciele!

  Zbliża się wrzesień i jak co roku zapraszamy na spotkanie do Ciechocinka. To już 5 takie spotkanie, dlatego chcielibyśmy, by było wyjątkowe. Zapraszamy do udziału w nim wszystkich Optymalnych zakochanych w Ciechocinku i spragnionych wymiany doświadczeń z innymi Optymalnymi. Jak ważne i miłe to chwile potwierdzi to każdy, kto choć raz był uczestnikiem takiego spotkania.

  Uwaga! Będzie to JEDYNE spotkanie Optymalnych w Ciechocinku w tym roku!

  Dodano: 2019-07-26
  Czytaj więcej >
 • XVIII SPŁYW KAJAKOWY OPTYMALNYCH

  Jak zawsze zapraszamy wszystkich optymalnych, ich rodziny i przyjaciół z kraju oraz reszty świata do aktywnego spędzenia kilku wakacyjnych dni na kajaku, przy ognisku, wśród optymalnej braci - tym razem 01-04. 08. 2019r.

  Płyniemy pięknym odcinkiem Obry. To jeden z najpopularniejszych szlaków Ziemi Lubuskiej. Rzeka, chociaż nizinna, potrafi zaskoczyć szybkim nurtem, pięknymi zakolami i urwistymi brzegami. To niezwykle ciekawe miejsca pod względem przyrodniczym i urbanistycznym. Wystarczy wymienić Pszczewski Park Krajobrazowy czy Międzyrzecki Rejon Umocnień.

  Dodano: 2019-06-28
  Czytaj więcej >
 • Nie dla wszystkich wszystko zdrowe?

  Wśród pacjentów jest pewna grupa, która uskarża się na bóle i dyskomfort w okolicach żołądka i brzucha po zjedzeniu niektórych produktów spożywczych, które są zdrowe, ale nie dla tej właśnie wąskiej grupy pacjentów.

   

  Są osoby, które źle czują się po zjedzeniu np. jajek na twardo czy jajecznicy, surowej cebuli, pomidorów, cebuli czy bardzo popularnego brokuła - szczególnie wśród osób chorych na cukrzycę.

  Wiemy, że nawet produkty, które uchodzą w naszym menu za stały element zdrowej diety, w niektórych przypadkach i przy różnej częstotliwości spożywania mogą okazać się szkodliwe dla żołądka, a w najlżejszym przypadku powodować zgagę lub niestrawność, a nawet skurcze jelit.

  Dodano: 2019-06-07
  Czytaj więcej >
 • Zmarł Twórca ŻO

  Mędrzec będzie żył tyle, ile żyć powinien, a nie tyle, ile żyć może.
  Seneka Starszy

  Dla tych, którzy zostają, zawsze jest za wcześnie...
  Tomasz Kwaśniewski, syn Twórcy Żywienia Optymalnego poinformował dziś na forum dr-kwasniewski.pl, iż  16 maja 2019r. zmarł we śnie Jan Kwaśniewski. Uroczystość pogrzebowa odbyła się 21 maja 2019r. i zgodnie z życzeniem zmarłego miała charakter rodzinny.
  Składam w imieniu redakcji miesięcznika „Optymalni” oraz Zarządu Głównego OSO serdeczne wyrazy współczucia najbliższej Rodzinie Doktora.

  Dodano: 2019-05-21
  Czytaj więcej >
 • Dr Gwóźdź w NTV

  11 marca br. nasza optymalna pani doktor – a od 9.03 po wyborach na WZC także wiceprezes OSO – lek. Ewa Łukaszek-Gwóźdź udzieliła wywiadu red. Januszowi Zagórskiemu w niezależnej telewizji NTV. Opublikowany 26 marca ma ponad 3 tys. wyświetleń na YouTube. Zachęcamy do udostępniania, bo warto! (red.)
  https://www.youtube.com/watch?v=-mIItVJsKs0

  Dodano: 2019-05-17
  Czytaj więcej >
 • Puzzle - moje ulubione

  Składając życzenia, życzymy sobie i bliskim, by nam się dobrze wiodło, bądź też dobrze w życiu układało. A kiedy dobrze się układa? Kiedy wszystko jest na swoim miejscu.

  Lubię to uczucie.  Z rozsypanego stosu elementów  ułożyłam całość. Puzzle jako forma rozrywki polegająca na składaniu dużego obrazka z małych fragmentów o charakterystycznych kształtach sięga XVIII w. Przez lata puzzle stały się znakomitym sposobem nie tylko na pogłębianie wiedzy poprzez zabawę, ale też na ćwiczenie umiejętności społecznych. Układanie puzzli razem z przyjaciółmi pogłębia więzi, uczy współpracy. I daje poczucie zadaniowości - układanką można się podzielić, a później złożyć ją w całość.
   

  Dodano: 2019-05-15
  Czytaj więcej >
Zobacz wszystkie aktualności

1%

DLA ZDROWIA
I LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI