Dodano: 2020-05-07

XIX SPŁYW KAJAKOWY OPTYMALNYCH
JEST PLAN – CHCIEĆ TO MÓC!
W 2020 roku zbieramy się na granicy Unii Europejskiej i płyniemy Bugiem.
Jak zawsze zapraszamy wszystkich optymalnych, ich rodziny i przyjaciół z kraju oraz reszty świata do aktywnego spędzenia kilku wakacyjnych dni
na kajaku, przy ognisku, wśród optymalnej braci.
 Czas akcji: od ostatniego czwartku lipca (30.07) do niedzieli 2 sierpnia

Płyniemy graniczną rzeką przez krainę przenikających się kultur i tradycji prawosławnej, katolickiej, protestanckiej, muzułmańskiej i judaistycznej. Wybrany odcinek rzeki między Włodawą a Kodniem jest niezwykle malowniczy - z pięknymi zakolami, wyspami i przysiółkami po polskiej i białoruskiej stronie. W okolicy znajdują się niezwykłe zabytki, z którymi zapewne się zapoznamy, jak choćby Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie, klasztor w Jabłecznej czy Sanktuarium Maryjne w Kodniu z przylegającymi ogrodami zielnymi i Kalwarią.

Bug na tym odcinku to rzeka graniczna i nie ma infrastruktury turystycznej, dlatego spotykamy się w miejscowości oddalonej od koryta rzeki 2 km. Adres: Liszna 24, 21-515 Sławatycze. Jest tu pole namiotowe i schronisko młodzieżowe z dostępem do sanitariatów i kuchni. Nieopodal znajduje się agroturystyka Zastronek i tu już we własnym zakresie można rezerwować pobyt tel.: 575717402

Plan spływu

I etap

W piątek rano o 10.00 lub wcześniej pozostawiamy obozowisko oraz samochody i z niewielkim bagażem wsiadamy do autobusu, a potem do super kajaków i płyniemy ok. 18 km z miejscowości Szostaki do Kodnia. I tu zwiedzamy święte miejsce Podlasia Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej i jeśli grupa zechce zobaczyć jeszcze inne miejsca, np. jedyną w Polsce cerkiew neounicką w Kostomłotach lub cmentarz tatarski w Zastawku, to rozważymy klasztorny posiłek u Oblatów w Kodniu. Następnie wracamy autobusem do Lisznej, a potem jak zawsze rozrywki wszelakie w podgrupach, a wieczorem ognisko śpiewy i tańce.

II etap

W sobotę rano, czyli koło 10.00 znowu z niewielkim węzełkiem zapasów… (można i większym, bo na szlaku znajdziemy piękne miejsca do popasania) przemieszczamy się do Sławatycz, gdzie czekają nasze kajaki i rozpoczynamy drugi etap - około 18 km do Szostak przez Jabłeczną. Ze względów logistycznych leżący na trasie spływu Monaster w Jabłecznej zwiedzimy po spływie. Jest to bardzo ważne miejsce dla prawosławia w Polsce.
O historii związanej ze Św. Onufrym dowiedzieć się można od redaktora Macieja Orłosia, który wypożyczył kajak w Sławatyczach, popłynął do Jabłecznej i Kodnia, i dzięki uprzejmości lokalnych duchownych poznał fascynujące historie tych miejsc. Film znajdziecie tu: https://youtu.be/3Zo2Nv-wHCc lub szukajcie na YouTube wpisując w wyszukiwarkę spływy do Jabłecznej.

Po wszystkim wracamy autobusem do bazy. Relaks, a wieczorem bal pełen emocji i niespodzianek: ognisko, tańce i śpiewy do rana. Uprasza się o zabranie gitar, bębenków i innych instrumentów oraz śpiewników. Dziewczętom przypominam o zabraniu koralików do ozdoby i wymiany.

W tym roku na przygranicznym BALU NARODÓW mile widziane wszelkie przebrania, a w szczególności tatarskie, cygańskie lub nawet chińskie. Pamiętajcie - jak zawsze wszyscy występują w przebraniu! Malkontenci i leniwcy będą dyskryminowani!!! Ogłaszam też konkurs na najciekawsze przebranie balowe. Najbardziej oryginalne pomysły będą walczyć o nagrodę komandora. Warto!

III etap

W niedzielę płyniemy 18 km: Pawluki – Sławatycze. Czas spływu ok. 4-5 godz. po czym wracamy do obozowiska, a po drodze planujemy następny spływ. Wieczorkiem czule żegnamy się i wracamy do domku. Chętni mogą zostać dłużej, by odpoczywać po spływowych trudach.

 

Spływ organizuję w sposób całkowicie koleżeński i ufam, że sytuacja na tyle się zmieni, że spotkamy się Drodzy Przyjaciele w zdrowiu i doskonałej kondycji oraz chęci zobaczenia jednego z piękniejszych miejsc w Polsce. Zachęcam do zaplanowania dłuższego pobytu.

Zgłoszenia przyjmuje i udziela wszelkich informacji Maria Klajda e-mail: mklajda@wp.pl tel.: 605543858

Warunkiem udziału w spływie jest zgłoszenie do 5 lipca, podanie danych adresowych i pesela do ubezpieczenia.

 

Koszty - około 180 zł od osoby w zależności od liczebności spływowiczów – w tym:

 • pobyt na polu biwakowym
 • wypożyczenie kajaków
 • ubezpieczenie
 • wynajęcie autokaru
 • parking
 • ogniska
 • sobotni bal z pysznym jedzonkiem.

 

Wyżywienie i namioty we własnym zakresie.

 

Nie jest ważne czy potrafisz, ważne czy chcesz... Do zobaczenia na szlaku!           

 

 Maria Anna Klajda

 605543858

 

Ciekawe informacje dodatkowe:

 

 

Zdjęcia ze spływów:

na Instagramie https://www.instagram.com/kajakowaprzygoda/
na Facebook https://www.facebook.com/KajakiNadBugiem
inne ciekawe informacje o spływach Bugiem granicznym https://kajakowaprzygoda.pl
https://kajakowaprzygoda.pl/ciekawostki/splyw-kajakowy-malownicza-rzeka-bug-na-odcinku-slawatycze-jableczna/

https://kajakowaprzygoda.pl/ciekawostki/splyw-kajakowy-malownicza-rzeka-bug-na-odcinku-jableczna-koden/
 

Aktualności

 • Optymalni na... Instagramie!
  Cześć kochani Optymalni! ❤
  Mam dla Was newsa.. tego jeszcze nie było 😱
  Powstał oficjalny INSTAGRAM Optymalnych 😍😍😍
  Dodano: 2020-12-10
  Czytaj więcej >
 • Nowa "Książka kucharska dla optymalnych"

  Zawiera ona ponad 400 przepisów, wśród których znajdziemy popularny rosół i klasyczne mielone, ale także nowatorskie sushi czy makaron konjac po chińsku. Wiele produktów użytych w przepisach to pozycje dawniej na polskim rynku mało znane, a które dziś są już w powszechnym użyciu, takie jak olej kokosowy, ser mascarpone czy wspomniany makaron konjac.

  Dodano: 2020-12-04
  Czytaj więcej >
 • Zapraszamy na spotkanie online!

  Poznański Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Optymalnych zaprasza wszystkich Optymalnych oraz sympatyków

  w niedzielę 22 listopada
  o godz. 1100 

  na spotkanie ONLINE

  Dodano: 2020-11-20
  Czytaj więcej >
 • Spotkanie online! Zapraszamy!

  Zapraszamy Optymalnych oraz sympatyków

  w niedzielę 25 października
  o godz. 1100 

  Na spotkanie ONLINE

  szczegóły tutaj: https://optymalni-poznan.pl/

  Dodano: 2020-10-22
  Czytaj więcej >
 • "Wszystko dla zdrowia" - nagrania

  Z uwagi na obostrzenia, konferencja "Wszystko dla zdrowia" nie mogła się odbyć w planowanej formule. Mamy nagrania wystąpień konferencyjnych - obecnie odbywa się montaż. Płyta i materiał będą dostępne niebawem!

  (ebw)
  Dodano: 2020-10-20
  Czytaj więcej >
 • Konferencja „Wszystko dla zdrowia. Ciechocinek 2020” niestety bez publiczności

  Drodzy Państwo! Po briefingu Premiera i Ministra Zdrowia wiadomo już, że powiat aleksandrowski, w obrębie którego mieści się Ciechocinek, utrzymał się w tzw. „czerwonej strefie”. Pojawiły się także nowe obostrzenia. W związku z tym konferencja „Wszystko dla zdrowia. Ciechocinek 2020” odbędzie się BEZ PUBLICZNOŚCI.

  Dodano: 2020-10-15
  Czytaj więcej >
Zobacz wszystkie aktualności

1%

DLA ZDROWIA
I LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI