Dodano: 2020-09-07

Co było pierwsze? Twoja fascynacja niekonwencjonalnymi metodami leczenia czy dziennikarstwo? A może umiłowanie podróży?

Zdecydowanie fascynacja niekonwencjonalnymi metodami leczenia. Zabrzmi może troszkę niewiarygodnie, ale zaczęło się to u mnie bardzo wcześnie, bo już prawie w dzieciństwie, a na pewno we wczesnej młodości. Moja mama była pielęgniarką, a więc osobą całkowicie związaną z medycyną akademicką, ale w tamtych latach jednak podejście do najróżniejszych domowych sposobów wspierania leczenia szpitalnego, było bardzo pozytywne, i to nawet wśród samych lekarzy. Głośno mówiło się o budowaniu odporności za pomocą miodu otrzymywanego z niewielkich pasiek, albo piciu tranu zimą, niezwykle popularny był przeciwkaszlowy syrop z cebuli czy inhalacja z majowych gałązek sosny.  Moja babcia celowo zrywała świeże pokrzywy gołymi dłońmi i wcierała je w skórę, bo wiedziała, że pokrzywa działa antyreumatycznie. Dziś już nikt nie pamięta, że nasz zwykły majeranek, który dodajemy do grochówki, silnie wspomaga leczenie zapalenia zatok i ogólnie infekcji górnych dróg oddechowych.

Potem, gdy w dorosłym życiu zaczęłam często wyjeżdżać, te zainteresowania rozwijały się niejako automatycznie. W bardzo wielu miejscach na Ziemi można znaleźć ciekawe produkty naturalne, które są stosowane w trakcie choroby. Szczególnie mocno zainteresowała mnie tradycyjna medycyna chińska, która traktuje jak lekarstwo wszystko, co kładziemy na talerz, od skomplikowanego dania po pojedynczą przyprawę. Stąd już tylko krok do zastosowania tych zasad w moim własnym życiu, ale także potrzeba podzielenia się tą wiedzą z innymi ludźmi. Tak powstała książka na temat cukrzycy, która to choroba jest najprawdziwszą pandemią na naszej planecie.

Kilka miesięcy temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zorganizowała nam życie w koronawirusowej rzeczywistości. Media zachłystują się „śmiertelnymi” statystykami (na całym świecie około 8 milionów zachorowań i około 500 tysięcy zgonów). Zostaliśmy zamknięci w domach z powodu rzekomej pandemii. Świadomie nazywam ją pandemią rzekomą, ponieważ tymczasem ta sama WHO nie zauważa, że zdiagnozowaną cukrzycę ma na świecie już ponad 420 milionów osób, a każdego roku na tą chorobę i jej powikłania umierają aż 4 miliony ludzi. Czy to nie jest prawdziwa pandemia? Czy tu nie należy bić na alarm? Te zastraszające dane będą rosły z roku na rok.  

Cóż, wygląda na to, że pytanie będące tytułem Twojej książki jest niestety pytaniem retorycznym.

W każdym razie bieżąca sytuacja nie napawa optymizmem. Metoda leczenia praktycznie nie zmienia się od lat, bo jest nią faszerowanie insuliną i metforminą (opisałam to dokładnie w książce), choć rzeczywiście insulina jako taka jest coraz bardziej nowoczesna, a i pompy insulinowe przechodzą swoją ewolucję. Mają one precyzyjniej niż człowiek odmierzać dawki insuliny, jednak wielu starszych pacjentów nie radzi sobie z ich obsługą, a dotyczy to zwłaszcza tych z retinopatią cukrzycową i brakiem czucia w palcach. A to właśnie trwające latami źle dobrane dawki insuliny, i co za tym idzie, nieprawidłowy poziom glukozy, sieją w organizmie prawdziwe spustoszenie. Nieuniknionymi powikłaniami cukrzycy jest upośledzenie prawie wszystkich funkcji ciała – kłopoty z krążeniem, otyłość, nowotwory, utrata wzroku i czucia w palcach, poważnie chore nerki. Także Zespół Stopy Cukrzycowej zbiera coraz szersze żniwo, bo praktycznie zarzuca się leczenie powikłanej stopy na korzyść jej amputacji, i niestety, tu rządzi rachunek ekonomiczny danego szpitala (refundacja zabiegu z NFZ).

Na te wszystkie niewiarygodne komplikacje przychodzą z pomocą diety niskowęglowodanowe (LCHF), a dieta optymalna doktora Kwaśniewskiego do nich należy. Najprościej rzecz ujmując, drogę do leczenia cukrzycy otwiera drastyczne ograniczenie, lub czasowe całkowite wyeliminowanie węglowodanów (dieta ketogeniczna).

(...)

Dziękuję za rozmowę!

Ewa Borycka-Wypukoł

 

WIĘCEJ - w wakacyjnym numerze miesięcznika "Optymalni"

Aktualności

 • Wiedzieć – to najważniejsze! Rozmowa z Bożeną Borzęcką, autorką książki „Czy cukrzyca zabije wszystkich”.

  „Zdrowie nasze i naszych dzieci nigdy bardziej nie zależało od świadomego
  odżywiania i propagowania praktycznej wiedzy na ten temat”.

  Dodano: 2020-09-07
  Czytaj więcej >
 • Ostatnie dni sprzedaży

  Ostatnie dni sprzedaży numeru wakacyjnego! Zapraszamy do salonów Empik i wybranych saloników prasowych Ruch na terenie całego kraju oraz do zakupu prenumeraty. Można to zrobić pisząc na adres biuro@optymalni.org.pl lub dzwoniąc na nr telefonu 698185291.

  Dodano: 2020-09-01
  Czytaj więcej >
 • Przerwa urlopowa!

  Drodzy Państwo. Informujemy, iż od 3 do 19 lipca mamy urlop. Numer lipcowo-sierpniowy będzie rozsyłany pod koniec lipca, a pierwsza pourlopowa wysyłka zamówień będzie realizowana 22-23 lipca.

  Dodano: 2020-07-02
  Czytaj więcej >
 • NOWOŚĆ - w naszej księgarni wysyłkowej!

  "Książka pani Bożeny Borzęckiej "Czy cukrzyca zabije wszystkich?" jest fantastyczną formą przekazania ważnych informacji o tym, w jaki sposób poszczególne składniki pokarmowe są metabolizowane w naszym organizmie. Jednocześnie, trudne dla przeciętnego czytelnika mechanizmy i zależności zachodzące w człowieku, zostały przedstawione w prosty i przystępny sposób. TO JEST BARDZO WAŻNE!" - pisze dr Ewa Łukaszek-Gwóźdź

  Dodano: 2020-05-19
  Czytaj więcej >
 • Wspominamy Doktora Jana Kwaśniewskiego

  Dziś mija pierwsza rocznica śmierci Doktora Jana Kwaśniewskiego.

  „Mędrzec będzie żył tyle, ile żyć powinien, a nie tyle, ile żyć może.”
  Seneka Starszy

  Dla tych, którzy zostają, zawsze jest za wcześnie...

  R. I. P.

  Dodano: 2020-05-16
  Czytaj więcej >
 • XIX SPŁYW KAJAKOWY OPTYMALNYCH

  XIX SPŁYW KAJAKOWY OPTYMALNYCH
  JEST PLAN – CHCIEĆ TO MÓC!
  W 2020 roku zbieramy się na granicy Unii Europejskiej i płyniemy Bugiem.
  Jak zawsze zapraszamy wszystkich optymalnych, ich rodziny i przyjaciół z kraju oraz reszty świata do aktywnego spędzenia kilku wakacyjnych dni
  na kajaku, przy ognisku, wśród optymalnej braci.
   Czas akcji: od ostatniego czwartku lipca (30.07) do niedzieli 2 sierpnia

  Dodano: 2020-05-07
  Czytaj więcej >
Zobacz wszystkie aktualności

1%

DLA ZDROWIA
I LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI