Dodano: 2017-11-02

W kwietniu 2016 roku powstało Stowarzyszenie „Orzeska Inicjatywa” (SOI), którego głównym celem jest działalność na rzecz rozwoju świadomości społecznej mieszkańców gminy Orzesze. Jednym z pierwszych pomysłów Stowarzyszenia, mającym na celu aktywizację i integrację społeczności lokalnej, było ustalenie cyklicznych spotkań z mieszkańcami poprzez organizację tematycznych wydarzeń kulturalnych. Tak powstał plan corocznych orzeskich „imprez”, w który wpisał się także „Festiwal Orzecha”. Tegoroczna pierwsza edycja tej imprezy odbyła się 30 września pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Orzesze Mirosława Blaskiego oraz Starosty Powiatowego Henryka Jaroszka. Po uroczystym powitaniu gości przez prezes Stowarzyszenia „Orzeska Inicjatywa” Katarzynę Kurpas, burmistrza Mirosława Blaskiego i wicestarostę Marka Szafrańca ogłoszono wyniki konkursu plastycznego na maskotkę festiwalu oraz wręczono nagrody zwycięzcom konkursu. Trzeba przyznać, że maskotka-orzeszek (nota bene uszyta przez panią prezes SOI) prezentowała się znakomicie – każdy chciał mieć z nią zdjęcie! Następnie wstęp historyczny na temat pochodzenia nazwy miasta Orzesze oraz pobliskich sołectw wygłosił  historyk, Przemysław Mycielski. Kolejnym punktem programu było uroczyste zasadzenie sadzonki orzecha jako symbolu festiwalu i miasta Orzesza. Prelekcję na temat zdrowego żywienia z uwzględnieniem właściwości prozdrowotnych orzecha wygłosiła psychodietetyk, Wiesława Rusin. W ramach „Festiwalu Orzecha” odbył się także konkurs kulinarny „Orzechowe pyszności”. Naszą optymalną brać reprezentowała… babka orzechowa, która smakowała gościom i zdobyła wyróżnienie. Równolegle do tych działań na zewnątrz odbywały się gry i zabawy dla dzieci z animatorką znaną z wielu orzeskich imprez – Ciocią Asią. Najmłodsi szaleli na dmuchanych zamkach, tańczyli wśród gigantycznych baniek, śpiewali i bawili się. Z zaciekawieniem wszyscy obserwowali też pokaz „Łupania orzecha” – czyli występ mistrzów brazylijskiego jujitsu z Movement Center. Chętni dorośli mieli możliwość napicia się kawy i zjedzenia jakiejś pyszności przygotowanych przez członków „Orzeskiej Inicjatywy”, a także zakupienia pięknych ceramicznych drobiazgów i rzecz jasna naszych optymalnych wydawnictw – książek, płyt i miesięczników. Mamy nadzieję, że „Festiwal Orzecha” będzie się cyklicznie odbywać i za rok spotkamy się tam znowu.

Ewa Borycka-Wypukoł

Aktualności

 • WESOŁYCH ŚWIĄT!

  Wszystkim członkom i sympatykom naszego Stowarzyszenia życzymy, by te Święta Wielkanocne wniosły do Waszych serc wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha i spokój, ciepło i nadzieję.

  Zarząd Główny OSO

  Dodano: 2019-04-18
  Czytaj więcej >
 • Nowe władze OSO

  W dniu 9 marca 2019 r. w Jaworznie, w audytorium Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się Walne Zebranie Członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Optymalnych im. Adama Jany. Nad poprawnością przebiegu Walnego Zebrania czuwał mecenas Tomasz Uchroński. Głównym punktem porządku obrad był wybór członków Zarządu Głównego OSO oraz wybór członków Komisji Rewizyjnej OSO. I tak wybrano nowe władze OSO w składzie:

  Zarząd Główny

  Prezes:   Ewa Borycka-Wypukoł

  V-ce Prezes: Ewa Łukaszek Gwóźdź

  V-ce Prezes: Bogdan Tkocz

  Skarbnik: Janina Kluczyńska

  Sekretarz: Teresa Szczepanek

  Członkowie: Alina Szekiel

                          Krystian Brząkalik

                      Emilian Glinkowski

                      Dominik Korzanowski

   

  Komisja Rewizyjna:

  Przewodniczący: Tadeusz Suchowiecki

  V-ce Przewodnicząca: Teresa Skoczewska

  Członkowie: Marzena Zielińska

                       Wojciech Kuder

                       Kazimierz Pipia

   

   

  Dodano: 2019-03-20
  Czytaj więcej >
 • BIURO OSO - TELEFONY

  Przypominamy, że kontakt telefoniczny z nami (w sprawie zamówień, pytań, wniosków) jest możliwy pod następującymi numerami telefonów, które w ramach wolontariackiej współpracy odbiera pani Alina Szekiel z Arkadii w Katowicach:

  Numer stacjonarny: 32 616 51 82, komórkowy: 698 185 291 w godzinach:

  poniedziałek: 12.00 – 17.00

  wtorek-piątek: 9.00 – 14.00

  Bardzo prosimy o dostosowanie się do tych godzin. Pamiętajmy, że każdy powinien żyć tak, by mieć czas i na pracę, i na odpoczynek. Chcąc szacunku dla siebie – okazujmy go też innym!

  Zamówienia można składać też przez pocztę e-mail biuro@optymalni.org.pl

  Przypominamy, iż wysyłka zamówień odbywać się będzie teraz RAZ W TYGODNIU – W ŚRODY, a nie jak w ub.latach dwa razy w tygodniu, dlatego też prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość.

  Dodano: 2019-02-04
  Czytaj więcej >
 • Walne Zebranie Członków

  OGŁOSZENIE

  Zarząd Główny Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Optymalnych  na podstawie uchwały ZG z dn.06.10.2018r. serdecznie zaprasza członków Stowarzyszenia na Walne Zebranie Członków, które odbędzie się dnia 09.03.2019 r. (sobota) w Audytorium Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, Rynek Główny 17.
  Zebranie zwołane jest na godz. 11.00 w pierwszym terminie. Drugi termin określa się na godz. 11.30.

  ***
  Zgodnie z uchwałą ZG z dn.06.10.2018r. w zebraniu mogą wziąć udział tylko członkowie OSO, którzy opłacili składki członkowskie na dzień 31.12.2018r.

  Dodano: 2019-02-04
  Czytaj więcej >
 • Zapraszamy na pożegnanie karnawału – optymalne, że HEJ!

  TEGO JESZCZE NIE BYŁO!

  Ogólnopolskie Stowarzyszenie Optymalnych z wielką przyjemnością zaprasza Państwa na:

  Pożegnanie karnawału – optymalne, że HEJ!

  Ustroń -  02-03.03.2019 r.

  Program:

  Sobota

  10.00 – zakwaterowanie w Pensjonacie „Źródełko”

  10.30 – wykład przy kawie i cieście optymalnym:
  - Ciekawostka: „Czy Platforma Schumanna 3D wspomaga leczenie?” System, działanie i efekty zdrowotne masażu tego typu omówi naturoterapeuta Edward Sikora.
  - Komentarz nt. wykładu – możliwość zadawania pytań - mgr fizjoterapii Jacek Kruszyński

  13.00 – obiad

  15.00 – wyjazd na konny kulig do Wisły

  Dodano: 2019-02-04
  Czytaj więcej >
 • To już… 20 lat! Program jubileuszowej konferencji w Ciechocinku

  Świętujmy razem Jubileusz naszego Stowarzyszenia!

  8 września 2018 – Ciechocinek           Miejsce: Kino „Zdrój”, Ciechocinek, ul. Żelazna 5

  Godzina: 10.30 – 16.30

  Program:

  10.30 – 13.00 – Wystąpienia prelegentów
  - Bogdan Tkocz, prezes ZG OSO
  - Teresa Szczepanek – starszy doradca ŻO, prezes Oddziału OSO w Ustroniu, sekretarz ZG OSO

  Uroczyste wręczenie dyplomów doradcom żywieniowym, którzy w ostatnim czasie zdali pomyślnie egzamin

  W ramach prowadzonych od 2006 r. przez Katedrę i Zakład Bromatologii UM w Poznaniu badań nad wpływem ŻO na stan odżywienia i zdrowia osób stosujących ten sposób żywienia
  - prof. dr hab. Juliusz Przysławski i dr n. farm. Izabela Bolesławska
  zaprezentują wyniki ostatnich badań. Będzie to prezentacja nt. „Sposób żywienia a osoczowe stężenie aktywnych metabolitów wit. D” .
   

  Dodano: 2018-08-10
  Czytaj więcej >
Zobacz wszystkie aktualności

1%

DLA ZDROWIA
I LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI