Dodano: 2017-11-02

W kwietniu 2016 roku powstało Stowarzyszenie „Orzeska Inicjatywa” (SOI), którego głównym celem jest działalność na rzecz rozwoju świadomości społecznej mieszkańców gminy Orzesze. Jednym z pierwszych pomysłów Stowarzyszenia, mającym na celu aktywizację i integrację społeczności lokalnej, było ustalenie cyklicznych spotkań z mieszkańcami poprzez organizację tematycznych wydarzeń kulturalnych. Tak powstał plan corocznych orzeskich „imprez”, w który wpisał się także „Festiwal Orzecha”. Tegoroczna pierwsza edycja tej imprezy odbyła się 30 września pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Orzesze Mirosława Blaskiego oraz Starosty Powiatowego Henryka Jaroszka. Po uroczystym powitaniu gości przez prezes Stowarzyszenia „Orzeska Inicjatywa” Katarzynę Kurpas, burmistrza Mirosława Blaskiego i wicestarostę Marka Szafrańca ogłoszono wyniki konkursu plastycznego na maskotkę festiwalu oraz wręczono nagrody zwycięzcom konkursu. Trzeba przyznać, że maskotka-orzeszek (nota bene uszyta przez panią prezes SOI) prezentowała się znakomicie – każdy chciał mieć z nią zdjęcie! Następnie wstęp historyczny na temat pochodzenia nazwy miasta Orzesze oraz pobliskich sołectw wygłosił  historyk, Przemysław Mycielski. Kolejnym punktem programu było uroczyste zasadzenie sadzonki orzecha jako symbolu festiwalu i miasta Orzesza. Prelekcję na temat zdrowego żywienia z uwzględnieniem właściwości prozdrowotnych orzecha wygłosiła psychodietetyk, Wiesława Rusin. W ramach „Festiwalu Orzecha” odbył się także konkurs kulinarny „Orzechowe pyszności”. Naszą optymalną brać reprezentowała… babka orzechowa, która smakowała gościom i zdobyła wyróżnienie. Równolegle do tych działań na zewnątrz odbywały się gry i zabawy dla dzieci z animatorką znaną z wielu orzeskich imprez – Ciocią Asią. Najmłodsi szaleli na dmuchanych zamkach, tańczyli wśród gigantycznych baniek, śpiewali i bawili się. Z zaciekawieniem wszyscy obserwowali też pokaz „Łupania orzecha” – czyli występ mistrzów brazylijskiego jujitsu z Movement Center. Chętni dorośli mieli możliwość napicia się kawy i zjedzenia jakiejś pyszności przygotowanych przez członków „Orzeskiej Inicjatywy”, a także zakupienia pięknych ceramicznych drobiazgów i rzecz jasna naszych optymalnych wydawnictw – książek, płyt i miesięczników. Mamy nadzieję, że „Festiwal Orzecha” będzie się cyklicznie odbywać i za rok spotkamy się tam znowu.

Ewa Borycka-Wypukoł

Aktualności

 • Spotkajmy się w Ciechocinku - 14 września!

  Drodzy Optymalni Przyjaciele!

  Zbliża się wrzesień i jak co roku zapraszamy na spotkanie do Ciechocinka. To już 5 takie spotkanie, dlatego chcielibyśmy, by było wyjątkowe. Zapraszamy do udziału w nim wszystkich Optymalnych zakochanych w Ciechocinku i spragnionych wymiany doświadczeń z innymi Optymalnymi. Jak ważne i miłe to chwile potwierdzi to każdy, kto choć raz był uczestnikiem takiego spotkania.

  Uwaga! Będzie to JEDYNE spotkanie Optymalnych w Ciechocinku w tym roku!

  Dodano: 2019-07-26
  Czytaj więcej >
 • XVIII SPŁYW KAJAKOWY OPTYMALNYCH

  Jak zawsze zapraszamy wszystkich optymalnych, ich rodziny i przyjaciół z kraju oraz reszty świata do aktywnego spędzenia kilku wakacyjnych dni na kajaku, przy ognisku, wśród optymalnej braci - tym razem 01-04. 08. 2019r.

  Płyniemy pięknym odcinkiem Obry. To jeden z najpopularniejszych szlaków Ziemi Lubuskiej. Rzeka, chociaż nizinna, potrafi zaskoczyć szybkim nurtem, pięknymi zakolami i urwistymi brzegami. To niezwykle ciekawe miejsca pod względem przyrodniczym i urbanistycznym. Wystarczy wymienić Pszczewski Park Krajobrazowy czy Międzyrzecki Rejon Umocnień.

  Dodano: 2019-06-28
  Czytaj więcej >
 • Nie dla wszystkich wszystko zdrowe?

  Wśród pacjentów jest pewna grupa, która uskarża się na bóle i dyskomfort w okolicach żołądka i brzucha po zjedzeniu niektórych produktów spożywczych, które są zdrowe, ale nie dla tej właśnie wąskiej grupy pacjentów.

   

  Są osoby, które źle czują się po zjedzeniu np. jajek na twardo czy jajecznicy, surowej cebuli, pomidorów, cebuli czy bardzo popularnego brokuła - szczególnie wśród osób chorych na cukrzycę.

  Wiemy, że nawet produkty, które uchodzą w naszym menu za stały element zdrowej diety, w niektórych przypadkach i przy różnej częstotliwości spożywania mogą okazać się szkodliwe dla żołądka, a w najlżejszym przypadku powodować zgagę lub niestrawność, a nawet skurcze jelit.

  Dodano: 2019-06-07
  Czytaj więcej >
 • Zmarł Twórca ŻO

  Mędrzec będzie żył tyle, ile żyć powinien, a nie tyle, ile żyć może.
  Seneka Starszy

  Dla tych, którzy zostają, zawsze jest za wcześnie...
  Tomasz Kwaśniewski, syn Twórcy Żywienia Optymalnego poinformował dziś na forum dr-kwasniewski.pl, iż  16 maja 2019r. zmarł we śnie Jan Kwaśniewski. Uroczystość pogrzebowa odbyła się 21 maja 2019r. i zgodnie z życzeniem zmarłego miała charakter rodzinny.
  Składam w imieniu redakcji miesięcznika „Optymalni” oraz Zarządu Głównego OSO serdeczne wyrazy współczucia najbliższej Rodzinie Doktora.

  Dodano: 2019-05-21
  Czytaj więcej >
 • Dr Gwóźdź w NTV

  11 marca br. nasza optymalna pani doktor – a od 9.03 po wyborach na WZC także wiceprezes OSO – lek. Ewa Łukaszek-Gwóźdź udzieliła wywiadu red. Januszowi Zagórskiemu w niezależnej telewizji NTV. Opublikowany 26 marca ma ponad 3 tys. wyświetleń na YouTube. Zachęcamy do udostępniania, bo warto! (red.)
  https://www.youtube.com/watch?v=-mIItVJsKs0

  Dodano: 2019-05-17
  Czytaj więcej >
 • Puzzle - moje ulubione

  Składając życzenia, życzymy sobie i bliskim, by nam się dobrze wiodło, bądź też dobrze w życiu układało. A kiedy dobrze się układa? Kiedy wszystko jest na swoim miejscu.

  Lubię to uczucie.  Z rozsypanego stosu elementów  ułożyłam całość. Puzzle jako forma rozrywki polegająca na składaniu dużego obrazka z małych fragmentów o charakterystycznych kształtach sięga XVIII w. Przez lata puzzle stały się znakomitym sposobem nie tylko na pogłębianie wiedzy poprzez zabawę, ale też na ćwiczenie umiejętności społecznych. Układanie puzzli razem z przyjaciółmi pogłębia więzi, uczy współpracy. I daje poczucie zadaniowości - układanką można się podzielić, a później złożyć ją w całość.
   

  Dodano: 2019-05-15
  Czytaj więcej >
Zobacz wszystkie aktualności

1%

DLA ZDROWIA
I LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI