Dodano: 2017-11-02

W kwietniu 2016 roku powstało Stowarzyszenie „Orzeska Inicjatywa” (SOI), którego głównym celem jest działalność na rzecz rozwoju świadomości społecznej mieszkańców gminy Orzesze. Jednym z pierwszych pomysłów Stowarzyszenia, mającym na celu aktywizację i integrację społeczności lokalnej, było ustalenie cyklicznych spotkań z mieszkańcami poprzez organizację tematycznych wydarzeń kulturalnych. Tak powstał plan corocznych orzeskich „imprez”, w który wpisał się także „Festiwal Orzecha”. Tegoroczna pierwsza edycja tej imprezy odbyła się 30 września pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Orzesze Mirosława Blaskiego oraz Starosty Powiatowego Henryka Jaroszka. Po uroczystym powitaniu gości przez prezes Stowarzyszenia „Orzeska Inicjatywa” Katarzynę Kurpas, burmistrza Mirosława Blaskiego i wicestarostę Marka Szafrańca ogłoszono wyniki konkursu plastycznego na maskotkę festiwalu oraz wręczono nagrody zwycięzcom konkursu. Trzeba przyznać, że maskotka-orzeszek (nota bene uszyta przez panią prezes SOI) prezentowała się znakomicie – każdy chciał mieć z nią zdjęcie! Następnie wstęp historyczny na temat pochodzenia nazwy miasta Orzesze oraz pobliskich sołectw wygłosił  historyk, Przemysław Mycielski. Kolejnym punktem programu było uroczyste zasadzenie sadzonki orzecha jako symbolu festiwalu i miasta Orzesza. Prelekcję na temat zdrowego żywienia z uwzględnieniem właściwości prozdrowotnych orzecha wygłosiła psychodietetyk, Wiesława Rusin. W ramach „Festiwalu Orzecha” odbył się także konkurs kulinarny „Orzechowe pyszności”. Naszą optymalną brać reprezentowała… babka orzechowa, która smakowała gościom i zdobyła wyróżnienie. Równolegle do tych działań na zewnątrz odbywały się gry i zabawy dla dzieci z animatorką znaną z wielu orzeskich imprez – Ciocią Asią. Najmłodsi szaleli na dmuchanych zamkach, tańczyli wśród gigantycznych baniek, śpiewali i bawili się. Z zaciekawieniem wszyscy obserwowali też pokaz „Łupania orzecha” – czyli występ mistrzów brazylijskiego jujitsu z Movement Center. Chętni dorośli mieli możliwość napicia się kawy i zjedzenia jakiejś pyszności przygotowanych przez członków „Orzeskiej Inicjatywy”, a także zakupienia pięknych ceramicznych drobiazgów i rzecz jasna naszych optymalnych wydawnictw – książek, płyt i miesięczników. Mamy nadzieję, że „Festiwal Orzecha” będzie się cyklicznie odbywać i za rok spotkamy się tam znowu.

Ewa Borycka-Wypukoł

Aktualności

 • NOWOŚĆ - w naszej księgarni wysyłkowej!

  "Książka pani Bożeny Borzęckiej "Czy cukrzyca zabije wszystkich?" jest fantastyczną formą przekazania ważnych informacji o tym, w jaki sposób poszczególne składniki pokarmowe są metabolizowane w naszym organizmie. Jednocześnie, trudne dla przeciętnego czytelnika mechanizmy i zależności zachodzące w człowieku, zostały przedstawione w prosty i przystępny sposób. TO JEST BARDZO WAŻNE!" - pisze dr Ewa Łukaszek-Gwóźdź

  Dodano: 2020-05-19
  Czytaj więcej >
 • Wspominamy Doktora Jana Kwaśniewskiego

  Dziś mija pierwsza rocznica śmierci Doktora Jana Kwaśniewskiego.

  „Mędrzec będzie żył tyle, ile żyć powinien, a nie tyle, ile żyć może.”
  Seneka Starszy

  Dla tych, którzy zostają, zawsze jest za wcześnie...

  R. I. P.

  Dodano: 2020-05-16
  Czytaj więcej >
 • XIX SPŁYW KAJAKOWY OPTYMALNYCH

  XIX SPŁYW KAJAKOWY OPTYMALNYCH
  JEST PLAN – CHCIEĆ TO MÓC!
  W 2020 roku zbieramy się na granicy Unii Europejskiej i płyniemy Bugiem.
  Jak zawsze zapraszamy wszystkich optymalnych, ich rodziny i przyjaciół z kraju oraz reszty świata do aktywnego spędzenia kilku wakacyjnych dni
  na kajaku, przy ognisku, wśród optymalnej braci.
   Czas akcji: od ostatniego czwartku lipca (30.07) do niedzieli 2 sierpnia

  Dodano: 2020-05-07
  Czytaj więcej >
 • Poznański Oddział OSO zaprasza na spotkania online!

  Drodzy Optymalni. Po ostatnim spotkaniu, kolejne osoby zgłosiły chęć udziału w spotkaniach Optymalnych online. Takich osób zarejestrowanych jest już ponad 90. Dokonaliśmy wielu modyfikacji i maile nie powinny już ginąć. Jednocześnie wdrożyliśmy system, dzięki któremu możecie dołączyć do spotkania bezpośrednio z naszej strony, klikając w odpowiedni link.

  Dodano: 2020-05-05
  Czytaj więcej >
 • Radosnych Świąt!

  Życzymy Wam, Drodzy Optymalni, by te Święta Wielkanocne wniosły do Waszych serc wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha i spokój, ciepło i nadzieję. Patrzmy w przyszłość pozytywnie!

  Redakcja miesięcznika „Optymalni” oraz ZG OSO

  Dodano: 2020-04-11
  Czytaj więcej >
 • UWAGA! PRZESUWAMY TERMIN KONFERENCJI!

  Drodzy Państwo,
  W związku z podejmowanymi wszelkimi możliwymi działaniami o charakterze profilaktycznym władze państwowe nakazały odwołanie wszelkich imprez masowych, a władze kolejnych miast zawieszają działalność instytucji kultury, by ograniczyć do minimum gromadzenie się ludzi w przestrzeniach zamkniętych.

  Dodano: 2020-03-11
  Czytaj więcej >
Zobacz wszystkie aktualności

1%

DLA ZDROWIA
I LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI